Anjou-rokonság borba öntve

Párizsból Angers-ig eljutni: a szokásos autópálya-monotónia. A sztrádáról Brissac-Qincé felé letérve minden megváltozik. A táj kellemesen lankás, mindenfelé szőlőtőkék sorakoznak, az elkeskenyedő utak a Balaton-felvidéket idézik.

Már az első falu tele van borpicékkel, a feliratok mindenütt kóstolásra invitálnak. Brissac-Qincében a táj újabb jellegzetességgel, a középkori kastélyokkal bővül. Ez itt már a Loire völgye. Sokat nem kell kérdezősködni, mindenki tudja, hogy hol a világhírű francia színész Gérard Depardieu birtoka. A tignéi borászok hamarosan "versenytársat" kaphat, hiszen Depardieu a legutóbbi bordeaux-i borkiállításon azt nyilatkozta, hogy szőlőültetvényt készül vásárolni a Balaton-felvidéken.

Tignében ugyan hétszázan élnek, a település szinte kihaltnak tűnik. Bretagne alatt, Maine-et-Loire megyében fekvő terület mindig - a magyar történelemből is jól ismert - Anjouk birtoka volt, az Anjou-családok kölcsönözték a közeli Angers város nevét is. A tignéi Depardieu-birtok lankás, hosszan elnyúló terület, 90 hektár szőlőültetvénnyel. A színész kastélyát hosszú kőkerítés veszi körül, a kapu azonban - a helyi szokásokhoz hűen - nyitva van. Az udvart gazdasági épületek övezik, kissé hátrébb egy újabb kerítésen túl pedig ott áll a kastély.

A Depardieu-birtok mindenese Dominique Polleau, a gazdaság irányítója. A sztár 1989-ben vette meg a birtokot, s Polleau azóta irányítja a szőlővel és a borral való gazdálkodást. Depardieu-től természetes volt, hogy itt vesz földet: nem messze, alig kétszáz kilométerrel délebbre született. Igazi vidéki srác volt, ez az életforma neki természetes.

A vendéglátók borral kínálnak. A pincében kialakított fogadórész Depardieu portréival van kitapétázva. Ide filmcsillagok és más hírességek ritkán kapnak meghívást. Depardieu a tignéi környezetet és magányt állítólag nem szívesen osztja meg másokkal. Dominique Polleau nemcsak kiváló gazda, de szimpatikus ember is. Neki köszönheti a francia színész, hogy jól megy a tizenkét embert foglalkoztató borászat. A birtok évente 400 ezer palack bort termel, és ad el szerte a világban, az Egyesült Államoktól Oroszországon át Kínáig.

A birtok "esszenciájában", a középkori vár alá hosszan benyúló pincében hordók helyett 220 és 350 hektoliteres óriástartályok sorakoznak, amelyekben érlelik, megdolgozzák a bort. Polleau megmutatja azt a "bortisztítót", amely a közel-keleti országokban a tengervíz tisztítására használatos berendezés pontos mása. A masina a káros anyagoktól, elsősorban a szulfáttól tisztítja meg a bort.

Az önmagát a bor szerelmesének valló Depardieu birtokán vörös- és fehérbor, illetve rosé is készül. A színész a könnyebb vörösborok helyett a testesebb, férfiasabb fajtákat kedveli, így azokat is termeli. Érdekes módon a klíma is ennek kedvez. A Golf-áramlat jótékony hatásának köszönhetően száraz, meleg és napsütéses időjárás uralkodik errefelé. Bár a francia és magyar borkultúra sokban különbözik egymástól, a magyar borokba állítólag fülig beleszeretett Depardieu, azt tervezi, hogy Szeremley Hubával összefogva Magyarországon is meghonosítja a Depardieu-borászatot. Mint Kardos Gábor, a Szeremley-birtok munkatársa elmondta, Depardieu-t a táj és a környezet hasonlósága fogta meg. Mindkét terület az Anjou-örökség része, emlegeti Depardieu, és nagyon fontos lenne ezt a rokonságot borban is megjeleníteni. Érdekes kísérlet, kérdés, mi forr ki majd belőle...

Brissac-Qincé, 2005. július


Gérard Dépardieu vállalta a fővédnökségét annak a kezdeményezésnek, amelynek célja, hogy a figyelem középpontjába állítsa a sokszínű balatoni kultúrát. Neves magyar színészek, borászok, turisztikai szakemberek szállnak ma egy patinás balatoni hajóra és kelnek át Fonyódról Badacsonyba, közben a balatoni kultúráról szóló üzenetüket papírra vetik, s mint ígérik, látványos formában juttatják el azt a közvéleményhez. (Munkatársunktól)

A francia sztár a magyar borok standjánál a bordeaux-i  borkiállításon
A francia sztár a magyar borok standjánál a bordeaux-i borkiállításon
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.