Döglött macska a küszöbön
A progresszív vagy reform zsidókat egyebek mellett az különbözteti meg a többi zsidó irányzattól, hogy hitközségeikben nők is lehetnek rabbik. Kelemen Katalin személyében a hazai reform zsidók szervezetének is női rabbija van. A közösség több mint tíz évig egyesületként működött, tavaly óta önállóan bejegyzett egyház. Teljes neve: Szim Salom (Adj Békét) Progresszív Zsidó Hitközség. A szervezet a II. kerületi Csalogány utcában bérel egy nyolcvan négyzetméteres lakást. A lakás irodaként, imateremként és közösségi helyként szolgál. Itt tartják a vallási rendezvényeket, a tanfolyamokat, az oktatási és a családos programokat, az ifjúsági összejöveteleket.
A hitközségnek nemcsak a helyszűkével, hanem néhány házbéli antiszemita indulataival is meg kell küzdenie. A Szim Salom postaládájába dobtak már be helyesírási hibáktól hemzsegő névtelen levelet, amely tudatta, hogy a zsidók az évezredek során nem tanultak meg kulturáltan viselkedni, és velük szemben nincs más ellenszer, csak az, amit a palesztinok alkalmaznak. A lépcsőházban, a lift melletti faliújságon egy szintén névtelen felhívás is megjelent. Az ismeretlen arra figyelmeztette a T. Lakókat, hogy a terroristák zsidó érdekeltségű objektumokat vesznek célba, a veszély kizárólag az imaház "megszüntetése esetén szűnhet meg". Sürgősen cselekedni kell hát, mielőtt a merénylők felrobbantják a házat.
Az egyik földszinti lakó pont egy zsidóellenességtől fröcsögő hetilapot választott ki arra, hogy olvasói levélben fejtse ki a Szim Salom működésével kapcsolatos aggályait. Más alkalommal, miközben a lakásban éppen héberoktatás folyt, valaki döglött macskát tett a küszöbre.
A hitközség vezetői hosszas vita után úgy döntöttek, hogy nem fordulnak a rendőrséghez. A földszinti lakó bezzeg több feljelentést is írt. Az egyiket a bíróságnak címezte, és a ház nyugalmának megzavarása miatt garázdasággal vádolta a zsidó szervezetet. A bíróság elutasította a beadványt, egy másik feljelentés azonban termékeny talajra hullott: a kerületi önkormányzat építési osztálya határozatban szólította fel a hitközséget, hogy szüntesse meg a "rendeltetéstől eltérő használatot".
A Szim Salom fellebbezett, de Kelemen Katalin könnyen elképzelhetőnek tartja, hogy végül ki kell költözniük a Csalogány utcából. A rabbi amúgy nem vitatja, hogy a tisztességes, a zsidósággal szimpatizáló lakóknak is kényelmetlenségeket okoz a jövés-menés. A mostani állapot a hitközségnek sem jó, a lakás nem alkalmas egyházi központnak. Jelentősebb ünnepek idején több százan is ellátogatnak a Szim Salom rendezvényeire, ilyenkor kénytelenek valahol másutt kibérelni egy nagyobb termet. Különben el se férnének.
A Szim Salom hónapok óta új ingatlant keres, de önerőből képtelen megoldást találni. Kelemen Katalin szerint a szimbiózisban működő Mazsök (Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány) és a Mazsihisz (Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége) tudna segíteni, csak nem akar. Kapcsolatuk ugyanis korántsem felhőtlen: a Mazsihisz vezetőinek körében nagy az ellenállás a vallási törvényeket liberálisan értelmező reformirányzattal szemben.
Patthelyzet.
A Mazsihiszban rövidesen elnökválasztás lesz. Kelemen Katalin reméli: az új elnöknek sikerül majd meggyőznie a Mazsihisz döntéshozóit, hogy a jelenlegi körülmények nem pusztán a Szim Salom hitközség, hanem a magyarországi zsidóság számára is méltatlanok.