Nyugat-Európában is probléma a romákkal szembeni diszkrimináció
"Nem régiben az EU hozott egy olyan határozatot, amelyben elismeri a romákkal szemben diszkrimináció tényét az unió határain belül" - mondta Mohácsi Viktória azon a beszélgetésen, amelyen szakértők a romák magyarországi, európai és amerikai helyzetét vitatták meg.
Mint mondta, a diszkrimináció nemcsak a tíz újonnan csatlakozott ország, hanem a régebben csatlakozott nyugat-európai országokban is jelen van. Példaként említette, hogy Németország egyes tartományaiban a fogyatékossá minősített gyerekek között a romák aránya 80 százalék és Spanyolországban, Portugáliában is hasonló arányokat mutattak ki. Magyarország abban különbözik a többi uniós országtól, hogy jobb a romák érdekképviselete, mint máshol.
A liberális európai parlamenti képviselő az oktatás területén a szegregáció tilalmát nevezte a legfontosabb célnak. Ehhez azonban a társadalmi gondolkodást megváltoztatására van szükség: egy felmérés szerint az általános iskolás gyerekek szüleinek kilencven százaléka nem ültetné roma tanuló mellé gyerekét Magyarországon.
Claude Chan, az Európai Roma Jogok Központjának (ERRC) igazgatóhelyettese elmondta, hogy Amerikában, ahol nem az állam, hanem a civilek őrködnek a kisebbségi jogok érvényesülése felett, az iskolai szegregációs programok után azt érték el, hogy a vegyessé vált osztályokból a szülők kivették gyerekeiket és magániskolákba íratták őket, így ismét elkülönült kisebbségi osztályok jöttek létre.
Mohácsi Viktoria az amerikai példa kapcsán hangsúlyozta: az állami szerepvállalás Európában fontos szerepet játszik a diszkrimináció csökkentésében.
(forrás: MTI)