43 ezer diák jutott be az államilag finanszírozott felsőfokú képzésbe
Idén 114.986-an érettségiztek, 150.076 diák adta be jelentkezését valamely felsőoktatási intézménybe. Az idei legmagasabb ponthatár 144 volt, a tavalyi legmagasabb 131 - mondta Magyar Bálint szerdán. A nappali képzésre felvettek között a régen érettségizettek aránya idén 30,9 százalék, tavaly 30,8 százalék volt.
Magyar Bálint az érettségi vizsgákat övező "riogatásokkal" kapcsolatban elmondta: bebizonyosodott, hogy azok indokolatlanok és alaptalanok voltak, hiszen önmagában az a tény, hogy valaki idén vagy régebben érettségizett, semmilyen előnyt vagy hátrányt nem jelentett. Hozzátette: nem volt szükség a keretszámok módosítására az esélyegyenlőtlenségek kiküszöbölése miatt.
Az állampolgári jogok országos biztosának általános helyettese nem állapított meg jogszabályokra visszavezethető, általánosan kimutatható esélyegyenlőtlenséget az idei érettségivel és felvételivel kapcsolatban. Fennmaradt az a tendencia, amely a felvételt nyert hallgatók körében "az adott évben érettségizettek dominanciáját mutatja".
Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa ugyancsak azt közölte, hogy nem következett be jogsérelem az érettségivel és a felvételivel kapcsolatban.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) rektora, a Magyar Rektori Konferencia elnöke, Klinghammer István szerint az idei felvételi ponthatárok következtében a középiskolákban az emelt szintű érettségi és a nyelvvizsgák felé tolódik majd az érdeklődés, mivel ezek pluszpontokat jelentenek. Klinghammer István elmondta, hogy idén mintegy 17 ezren jelentkeztek egyetemükre, közülük mintegy 4.300 hallgatót vesznek fel. A jogászok példáját említve elmondta, hogy 135 pont volt a követelmény, amely 112,5 százalékos teljesítményt igényelt. Mint mondta, "tízesével" vannak olyanok, akik egy ponttal maradtak le.
A Budapesti Corvinus Egyetemen nagy volt a túljelentkezés, a nemzetközi szakokon különösen magas követelményeket állítottak - mondta az intézmény rektora, Mészáros Tamás. "Talán az országban a legmagasabb volt a követelmény a nemzetközi tanulmányok szakon (...) ide a 143 pontos határon hetven hallgatót vettünk fel" - említett egy példát. Mészáros Tamás elmondta, hogy a tapasztalatok szerint legalábbis a közgazdasági képzésben a jövőben feltétlenül ragaszkodni kell az emelt szintű érettségi vizsgához, de erről a közgazdasági képzést folytató intézményeknek egységesen kell dönteniük.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen nőtt a mérnöki szakok népszerűsége az idén. Kövesi János, az egyetem oktatási rektorhelyettese közölte azt is, hogy a ponthatárok jóval meghaladták a tavalyit, a mérnöki szakok között a sláger az építészmérnöki volt, ahová 131 ponttal lehetett bejutni.
A Pécsi Tudományegyetemre (PTE) jelentkezettek többsége továbbra is az érdeklődése és nem munkaerő-piaci szempontok alapján választott szakot, szakpárt magának - mondta Bókay Antal, a PTE oktatási rektorhelyettese. Tájékoztatása szerint a hagyományos "slágerszakok" mellett, mint az orvos, jogász és közgazdász, olyan bölcsész szakokra is jelentős volt a túljelentkezés, mint a kommunikáció, a film, vagy a pszichológia, amelyek elvégzése után az átlagosnál nehezebben lehet elhelyezkedni. A pszichológia szakra például 139 ponttal lehetett bekerülni és még a költségtérítéses képzésre jelentkezőknek is 130 pontot kellett elérniük.
A Miskolci Egyetemen számítottak az idei magas ponthatárokra, de "ekkora kiugrásra nem" - mondta az intézmény tanulmányi rektorhelyettese, Bíró György. Közölte: az egyetemen hétszeres volt a túljelentkezés a jogi karra, pedig az országos adatokhoz képest alacsonyabban, mindösszesen 123 pontban állapították meg a ponthatárt. A legnépszerűbbnek a jogi, a közgazdász, valamint az egészségügyi képzés bizonyult. Emellett sokan választottak bizonyos mérnök szakokat, ma ezeken a területeken a legbiztosabb az elhelyezkedés - közölte a miskolci rektorhelyettes.
A Tüskevár Országos Szülői Egyesület képviselője, Márkus Zsuzsa szerint problémát jelenthet, ha kiderül, hogy a korábban érettségizettek pontjai miatt lettek ilyen magasak az idei ponthatárok. A pótfelvételire elküldött jelentkezési lapoknak augusztus 12-ig kell beérkezniük az adott felsőoktatási intézménybe. A nyári pótfelvételi eljárás "különleges volta és rövid határideje miatt" minden felvételiző csak egy intézménybe és egy szakra adhat be jelentkezési lapot.
(MTI)