Kultúra kivitelre
A vizsgálat, amely az intézetek hatékonyságát hivatott felmérni, az elsősorban külföldi magyar kulturális évadok szervezését és lebonyolítását végző közhasznú társaságot sem kerülte el. Bence Ottó, a kht. ügyvezető igazgatója azonban cáfolta a cég szervezeti átalakításáról szóló információkat. A Hungarofest nem szűnik meg, és nem vonják össze más kulturális háttérszervezettel.
Tény viszont, hogy azok a komolyzenei rendezvények, amelyek a kht. megalapítását követően 4-5 évvel ezelőtt kerültek a Hungarofest égisze alá, most kikerülnek a kht. tevékenységéből. A húszéves Soproni Régi Zenei Fesztivált, valamint a harmincéves múltú szombathelyi Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivált ezentúl a Budapest Filharmónia Kht. szervezi.
Újdonság ugyanakkor, hogy a Hungarofest működteti majd azt a könnyűzenei exportirodát, amelynek létrehozását nemrégiben jelentette be Bozóki András kulturális miniszter. A Music Export Hungary elnevezésű iroda feladata az lesz, hogy a magyar könnyűzenét - azon belül elsősorban a pop-rock, a világzene és a dzsesszmuzsikát - külföldön népszerűsítse. Vagyis vigye nemzetközi zenei vásárokra, készítsen promóciós kiadványokat, vegye fel a kapcsolatot hasonló tevékenységet végző külföldi intézményekkel, hírleveleket írjon, és a már létező jogvédő szervezetekkel együttműködve lépjen fel a szerzői jogsértések ellen. A szeptember 1-jétől működő intézmény még ez évben 20 millió forintból gazdálkodhat, a következő évben pedig 60-70 millió forint áll majd a rendelkezésére. Az irodának öt munkatársa lesz.
Bence Ottó úgy véli, két-három év múlva derülhet ki igazán, hogy menynyire lehet a hazai könnyűzenét az országimázs részeként megjeleníteni. Példaként a Muzsikás Együttest és Sebestyén Márta énekesnőt említi, akik világszerte elismert képviselői a magyar autentikus népzenének.
A Hungarofest Kht. tovább folytatja a külföldi magyar kulturális évadok szervezését. A nemrégiben befejeződött oroszországi bemutatkozás után jövőre Németország fogadja kulturális örökségünket. A szokásoktól eltérően két szakaszban jut el oda a kultúránk. Az első márciustól júniusig tart, majd a labdarúgó-világbajnokság idejére felfüggesztik az évadot, és azt követően, ősszel egészen november közepéig folytatódik.
Bence Ottó azt mondja, több szempontból is újszerű lesz a németországi magyar évad. Nemcsak azért, mert az eddigi legnagyobb, a tavalyelőtti hollandiaihoz és az idei oroszországihoz képest 150 millió forinttal több, vélhetően 500 millió forintos büdzséből valósítják meg. - Figyelembe kell venni az ország regionalizáltságát, azt, hogy Németország különböző részein másképpen viszonyulnak a kultúrához - mondja. Ezért döntöttek úgy, hogy Berlinben elsősorban a kortárs művészetünkből igyekeznek minél többet bemutatni, a déli tartományokban azonban konvencionálisabb a befogadói ízlés, ezért oda hagyományosabb produkciókat visznek. Az eddigi évadokhoz képest hangsúlyosabban jelenne meg a hazai kisebbségek kultúrája is, és a 2006-os magyarországi nemzeti évfordulók is megjelennének az évad repertoárjában. Bartók születésének 125., az 1956-os szabadságharc és forradalom 50. évfordulója tiszteletére rendeznének programokat.
Azt, hogy a németországi bemutatkozást milyen évad követi, egyelőre nem tudni. De a tervek között szerepel finnországi vagy más balti állambeli bemutatkozás, és szóba került spanyolországi évad szervezése is.
Ami az évadok jelentőségét illeti, Bence Ottó reméli, nemcsak kultúrmisszionárius szerepük van. A 2001-es franciaországi magyar évadot követően tíz százalékkal több francia látogatott hazánkba 2002-ben, mint azt megelőzően. Ha az idei évadban több holland turista jön hozzánk, mint eddig, akkor kimutatható lesz az évadok nemzetgazdasági jelentősége is.