Habzik a Rába: az EU-bizottsághoz fordulhatunk
A bizottság állásfoglalása szerint fel kell gyorsítani a Magyar-Osztrák Vízügyi Bizottság korábbi ülésein született döntések végrehajtását, sürgetni kell az osztrák fél által vállalt kutatások lezárást és ennek alapján az érdemi intézkedések megtételét. A bizottság a környezetszennyezés megszüntetésének érdekében fel kívánja venni a kapcsolatot az osztrák parlament környezetvédelmi bizottságával, és kezdeményezi, hogy a határon átnyúló szennyezés megszüntetése érdekében tegyenek közös lépéseket.
A bizottság arra az elhatározásra jutott, hogy amennyiben a Rábán bekövetkezett szennyezés megszüntetésére rövid határidőn belül nem történnek megfelelő intézkedések, akkor az EU környezetvédelmi bizottságához fordulnak az ügy megoldása érdekében.
Az állásfoglalás szerint a bizottság a Kenyérmezei patak szennyezése ügyében felkéri a környezetvédelmi és vízügyi minisztert, hogy 2005. szeptember 15-éig állapítsák meg a környezetszennyezés tényleges okát, derítsék fel a környezetszennyezőt, azzal szemben a törvény teljes szigorával járjanak el. Felkérik továbbá a szakminisztert, hogy a dorogi égetőművel kapcsolatban tavaly hozott állásfoglalásban szereplő pontok teljesüléséről adjon tájékoztatást szeptember 15-éig.
A Kenyérmezei patak 2005. július 8-án történt szennyezéséről a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium írásos tájékoztatójában szerepel, hogy az Észak-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség július 8-án kapott bejelentést, mely szerint Esztergom-kertvárosban a csapadékelvezető csatornán keresztül barna színű, gyógyszerszagú folyadék áramlott a Kenyérmezei patakba. A helyszíni szemle során az illetékes hatóságok megállapították, hogy a csapadékcsatorna a környező terület és a Richter, valamint az Onyx Kft. szennyezetlen csapadékvizeit gyűjti és vezeti a Kenyérmezei patakba.
A minisztériumi tájékoztató szerint a helyszíni szemle során a csapadékcsatorna felső, nyílt szakaszán szennyezésre utaló nyomokat nem tapasztaltak. A szennyezés csak a zárt szerelvényben, a csatorna alsóbb szakaszán, közterületen, a torkolathoz közeledve volt észlelhető. A csapadékcsatorna felső szakaszán szerves szennyezés nem volt kimutatható, ezért a Richter és az Onyx Kft., mint szennyező forrás kizárható.
A minisztériumi tájékoztatás szerint a szennyezés okozóját nem lehetett megállapítani, ezért a felügyelőség a megyei rendőrkapitányságon feljelentést tett ismeretlen személyek ellen környezetkárosítás bűntettének alapos gyanúja miatt.
Illés Zoltán fideszes képviselő szerint az akkor vett mintát tovább vizsgálva megállapítható lenne a szennyező forrás, és ez elvezetne az elkövetőhöz. Illés Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy abban az időben az Onyx Kft. a vasbeton kármentő medence vízzárósági próbáját végezte.
A bizottsági ülésen Lágler Katalin, az Onyx Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója felolvasta és átadta a bizottság tagjainak írt levelet. Az ügyvezető a levélben utalt arra, hogy a bizottság július 21-én kelt meghívója előtt már ismert volt a felügyelőség vizsgálati eredménye, mely szerint nem a cégük okozta a szennyezést.
A bizottsági ülésen a környezetvédelmi hatóság képviselője elmondta, hogy tavalyi vizsgálatuk szerint az érintett csatornába hat illegális bekötés történt, melyeket akkor megszüntettek, de nem zárható ki, hogy újabbak vannak.
Illés Zoltán nem tartotta valószínűnek, hogy lakossági illegális bekötésből eredően került volna a szennyezés a csatornába, illetve a patakba.
(MTI)