Ázsiai piacot a magyar tudásnak
A világ negyedik legnépesebb állama, a 240 milliós Indonézia az elkövetkező években esedékes modernizációs program keretében 150 milliárd dollárt készül az infrastruktúrába invesztálni. A gigantikus átalakulást nemzetközi cégek koordinálják, az érdekelt magyar vállalatok amerikaiakkal karöltve vesznek részt a projektben. Erről írtak alá megállapodást Gyurcsány Ferenc indonéziai látogatásának keretében.
A Susilo Bambang Yudhoyono köztársasági elnökkel folytatott megbeszélés után aláírták a két ország közötti új gazdasági együttműködési megállapodást is, valamint egy turisztikai együttműködési nyilatkozatot. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium és az indonéz informatikai tárca ugyancsak szándéknyilatkozat keretében állapodott meg arról, hogy magyarországi cégeket is bevonnak abba az oktatási és informatikai programba, amely digitális tudásközpont kialakítását irányozta elő.
- Azért örülünk az indonéz partnerrel kötött megállapodásoknak, mert jó ideje keressük a piacot a magyar tudás számára - mondta Kóka János gazdasági miniszter. Ugyanebbe a sorba, a magyar tudásexport bővítésének sorába illik az Arnitel által aláírt megállapodás arról, hogy magyar és indonéz cégek közösen fejlesztenek ki pilóta nélküli gépeket, olyan eszközöket, amelyeket elektromos távvezetékek hőveszteségének ellenőrzésére használnának.
A magyar gazdasági diplomácia sikereként könyvelhető el az is, hogy jó esély kínálkozik számos magyar agrártermék indonéziai exportjára. Köztük első helyen kell említeni a búzát és a bort. Az indonéz cégeket az bátorította fel, hogy a déli irányban is bővülő magyar autópályákon könnyen elérhető az adriai kikötő, ami egyszerűsíti a szállítást.
- Ha Magyarország gyorsabban akar haladni, nem kötheti hajóját kizárólag az EU-hoz. Új területeket, új piacokat kell találnunk, és ez aligha lehet más, mint a dinamikusan fejlődő Ázsia - mondta a Népszabadságnak Gyurcsány Ferenc, összegezve nyolcnapos délkelet-ázsiai útjának tapasztalatait.