Bizalmi válság a brit rendőrségnél
Kellemetlen beismerésre kényszerült a hét végén a Scotland Yard. Rövid közleményben hozta nyilvánosságra, hogy "sikerült azonosítani a pénteken a Stockwell metróállomáson a rendőrök által lelőtt férfit. Megbizonyosodtunk arról, hogy nem volt köze a 2005. július 21-i incidensekhez. Tragédia, hogy valakinek ilyen körülmények között kellett elvesztenie az életét, és a városi rendőr-főkapitányság sajnálkozását fejezi ki emiatt."
A rendőrség látványosan vonult vissza. Péntek délutáni sajtótájékoztatóján Sir Ian Blair főkapitány "közvetlen összefüggésbe" hozta az áldozatot a terroristaelhárító művelettel. Még szombat délután is úgy szólt a történet, hogy a férfi "ismert volt a rendőrség számára". A Nagy-Britanniában élő unokatestvére által azonosított személy egy huszonhat éves villanyszerelő, Jean Charles de Menezes volt, aki három éve legálisan dolgozott a szigetországban. A brazil külügyminiszter vizsgálatot követelt az ügyben.
Civil ruhás rendőrök öt kilométeres buszutazás alatt követték a szerencsétlen fiatalembert, a dél-londoni Tulse Hill-i lakásától a Stockwell metróállomásig. Utólag úgy tűnik, egyetlen "bűne" az lehetett, hogy a fülledt nyári napon bélelt meleg dzsekit viselt: a rendőrök feltételezték, hogy a kabát alatt robbanószerkezetet rejt. Amikor a metróállomásnál felszólításra nem állt meg, sőt a jegyellenőrző automatát átugorva lerohant a mozgólépcsőn, és beszállt az ott várakozó szerelvénybe, egy újabb merénylettől tartva a földre teperték, és kis távolságból öt golyót repítettek a fejébe.
A rendőrség közlése szerint a brazil férfi címére a múlt csütörtöki, félresikerült merényleteknél hátrahagyott hátizsákok egyikében találtak rá, ám ugyanott láthatóan mások is laktak. A Scotia Road-i házban a hét végén fegyveres razziát hajtottak végre.
A támadók közül - akiknek jól kivehető, zárt láncú tévékamerák által rögzített fényképét az elektronikus és nyomtatott média egyaránt közölte - legalább hárman szabadlábon vannak még. A még pénteken letartóztatott, a szigorúan őrzött Paddington Green rendőrőrsön kihallgatás alatt álló két férfi a Scotland Yard szerint "szorosan" kötődik a nyomozáshoz. Ugyancsak kapcsolatba hozható a csütörtökön három metrószerelvényen és egy buszon megkísérelt pokolgépes merénylettel az a csomag, amelyet a rendőrök a nyugat-londoni Wormwood Scrubs körzetben találtak.
Muzulmán vezetők a "shoot to kill", halálos lövés leadását célzó irányelv felülvizsgálatára szólították fel a rendőrséget. Annak indokoltságát csak a lakosságra bizonyosan komoly kockázatot jelentő gyanúsítottakkal szemben fogadják el. Az utasítást a szeptember 11-i merényletek után vezették be azokra az esetekre, amikor egy potenciális öngyilkos merénylőt csak így lehet megakadályozni pokolgépe felrobbantásában.
A nyomozás során összefüggést talált a rendőrség a két héten belüli két merényletsorozat között. A múlt heti terroristák és két július 7-i robbantó, Mohamed Szidik Khán és Sezád Tanvir nemrég ugyanabban a walesi vadvízi evezős táborban tartózkodtak. Elképzelhető, hogy a két akció egy nagyobb, átfogó terv része, amely káoszba akarja sodorni a fővárost. Ezt a feltételezést megerősíti az MI5 nemzetbiztonsági hivatal figyelmeztetése Tony Blair felé, hogy az al-Kaida öngyilkos merényleteinek veszélye legalább a következő öt évben fennmarad.
A londoniak kénytelen-kelletlen megpróbálnak együtt élni a terrorveszéllyel, de a turisták várhatóan távolmaradásukkal "tüntetnek". Turisztikai szakértők becslése szerint az idegenforgalom bevétele háromszázmillió fonttal csökkenhet a merényletsorozat után - különösen, ha egyértelművé válik, hogy nem egy-két látványos akcióról, hanem tudatos kampányról van szó.
"NIncs értelme máshová lőni"
A brit rendőröknek a feltételezett öngyilkos merénylők megölésére szóló parancsa van, annak ellenére, hogy a rendőrök tévedésből lelőttek egy ártatlan személyt. Ian Blair, a Scotland Yard főnöke tegnap a Sky News hírtévének nyilatkozva erősítette meg, hogy főbelövésről szól a rendőröknek kiadott utasítás. "Semmire se jó valakit mellkason lőni, hiszen valószínű, hogy ott tartja a pokolgépet. Nincs értelme máshova lőni, mert ha elesik, működésbe hozza a robbanószerkezetet" - mondta nemzetközi tapasztalatokra is hivatkozva, konkrétan Srí Lanka példáját hozva fel.
A brazil villanyszerelő londoni lelövésére utalva a rendőrfőnök azt mondta, "más is meghalhat", de reményét fejezte ki, hogy a dolog nem ismétlődik meg. "Mindent elkövetünk, hogy a dolgok korrekt módon történjenek, de a döntések szörnyű körülmények között születtek" - tette hozzá. (MTI)