Héjagalamb

Orbán Viktor mostanában egy nem létező madarat: héjagalambot játszik. Miközben ugyanis itthon jobbára galambot alakít, és gyakran (például a Gyurcsány Ferenccel folytatott tévévitában) balról próbálja előzni a kormányfőt, külföldön gyors egymásutánban kétszer is izmos héjának mutatta magát. Az európai politikában ugyan szokatlan dolog külföldről belpolitikai konfliktusokat gerjeszteni - Orbán ezt most is skrupulusok nélkül megtette; méghozzá közvetlenül az után, hogy a hazai közvéleménynek azt bizonygatta: ő nem számháborúzni akar, hanem az országot segítő konstruktív párbeszédre törekszik a kormányfővel. Majd - szinte egy szuszra - előbb Washingtonban kanyarodott vissza "gazdaságtöpörödési" elméletéhez, és keltette ezzel rossz hírét Magyarországnak az ottani befektetői körökben, azután Romániában még erre is rátett egy lapáttal. Merthogy tusnádfürdői beszédében már nem elégedett meg a "túladóztatástól bénult gazdaság" víziójával, hanem ráadásul a "nemzetre rárontó baloldal" lázálmával is traktálta hallgatóságát.

Tekintsünk el most attól, mennyire ízléses Kun Bélával és Rákosival egy sorba állítani azt az embert, akivel a fideszes vezető pár nappal korábban még parolázott. Szorítkozzunk most csupán a konkrét helyzet konkrét elemzésére. És képzeljük bele magunkat egy pillanatra Orbán helyzetébe Tusnádfürdőn. Ott van az erdélyi hegyek karéjában, székelyföldi fiatalok körében a diadalmas visszatérésre készülő anyaországi jobboldal vezetője, alig fél évvel egy népszavazás után, amelyben ő előbb rácsatlakozik egy politikai kalandor kezdeményezésére, majd pártpolitikai okokból egyszercsak aláírásgyűjtésre, az "igenek" tömeges leadására kezd buzdítani. Az ügy azonban elbukik, a referendum keserű szájízt hagy a kisebbségi magyarok körében, és nehezen kiheverhető károkat okoz a magyar-magyar kapcsolatokban.

Mindezt figyelembe véve mit is mondhatott volna a csalódott erdélyi közönségének? Talán azt, hogy vállalja a felelősséget a referendum kudarcáért? Vagy hogy ő volt az, aki nem mérte fel, mivel jár egy végiggondolatlan népszavazási kezdeményezés felkarolása? Hogy nem számolt a fiaskó anyaországi és határon túli következményeivel? Vagy türelmesen magyarázza el nekik, miért nem volt hajlandó a hazai szavazó az adott helyzetben érdemben állást foglalni?

Egy államférfiúi erényekben dús politikus nyilván ezt tette volna. Orbán viszont a könnyebb utat választotta Tusnádfürdőn - a mellébeszélést, a vádaskodást. Nyilván egyszerűbb volt neki a kényes helyzetből úgy kivágnia magát, hogy a másikra mutogat. És komoly arccal olyan sületlenségekkel etetni az erdélyieket, hogy az anyaországi baloldal "rárontott a nemzetre" múlt év decemberében. Vagy hogy nem is a "magyar lakosokon" múlt a referendum kimenetele, hanem a kormányon - mintha bizony a Gyurcsány-kabinet tagjain kívül senki más nem is szavazott volna Magyarországon december 5-én.

Ismerjük el, a maga nemében valóságos bűvészmutatvány volt Orbán tusnádfürdői fellépése. Más kérdés, hogy ezzel nyilván nem oldódtak meg a Fidesz kettős állampolgársággal kapcsolatos kínos dilemmái. A nagyobbik ellenzéki párt politikusai (Orbánon kívül Németh, Kövér) ugyanis láthatóan mind jobban belegabalyodnak a problémába. Vagy ha úgy tetszik: a torkukon akadt a kettős állampolgárság gumicsontja; sem kiköpni, sem lenyelni nem képesek ezt a referendum óta. A zavar jele az is, hogy míg Orbán egy újabb Fidesz-kormány esetére kettős állampolgársággal biztatja a kisebbségeket, Kövér viszont ezt elutasítja, mivel szerinte a megoldás áttelepülési hullámot váltana ki.

Valójában persze arról van szó, a Fidesz sem befelé, sem kifelé nem tud elszámolni a népszavazási fiaskóval - főleg azért, mert ez sok tekintetben csak ellentmondásos kommunikációval volna lehetséges. Mára nyilvánvaló lett: a népszavazással a Fidesz nacionalista nemzetpolitikája megbukott. December 5-én kiderült ugyanis: a közvéleménynek egészen más elképzelései vannak a határon túli magyarság támogatásának módjairól, anyagi vonzatairól, perspektíváiról és (igen!) korlátairól is. És ugyanez a közvélemény erőszakoskodásnak érzi, ha szuverén döntését egyesek folyamatosan megkérdőjelezik a határon innen vagy azon túl. Vagy ha lehazaárulózza bárki is őket, mert tömegesen nem úgy szavaztak, ahogy Orbán, Tőkés, Duray "elvárta" tőlük.

Orbán romániai vagdalkozása is tulajdonképpen arra utal, hogy a Fidesz két malomkő közé szorítva érzi magát : egyrészt többé-kevésbé tisztában van vele, hogy a hazai közvéleményben (ahol a szavazópolgárok találhatók) nem igazán nyerő most a kettős állampolgárság. Másrészt viszont az általa felspannolt kisebbségieknek is kell néha mondani valami biztatót. Legalább Tusnádfürdőn. Ettől persze még nem valószínű, hogy a fideszes vezető ma is ugyanúgy adu ásznak gondolná e témát a kampányban, ahogy a referendum előtt hitte. Nagyon is jól jönne neki, ha sikerülne elhitetnie a határon túliakkal: az ügy csak azért nem mozdul, mert a baloldal rontása ül rajta.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.