alma írja: Kína felértékel – átalakul a világgazdaság?

Kína gyakorlatilag felértékelte a jüant. A papír Népszabi is megírta, hogy megszüntették a dollárhoz kötött árfolyamot, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy 2.1%-kal erősebb lett a kínai pénz a dollárral szemben. Látszólag aprócska korrekció – világgazdaságot tekintve azonban jelentős váltás.

Mit jelent e lépés gyakorlatban? Először is drágul a kínai export, azaz enyhül az amerikai-kínai feszültség, ha nem is jelentősen, de csökken a kínai textil és egyéb olcsóáru dömpingje Amerikában. Az export csökkenése talán hűteni is tudja a túlfűtött kínai gazdaságot. (Jelenleg 9.2%-os GDP növekedésben vannak…) Az amerikai politikusok ezt a felértékelést már rég szorgalmazták, némi populista felhanggal ebben látták az amerikai deficit megszüntetésének egyik szerkentyűjét. Most azonban kezd látszani a kínai lépés másik következménye: az erősebb jüanért több olajat tudnak venni, - számukra olcsóbb lesz az olaj. Fontosabb ennél, hogy Kína olcsóbban képes majd amerikai cégeket vásárolni. (Ma két cég felvásárlása körül folyik vita – kínai vevője lenne az Unocal Corp.-nak és a Maytag Corp.-nak. Az előbbi szenzitív ügy - olajcég - mert egyesek szerint stratégiai érdekeket sért a kínai vevő…) Ezzel a felértékeléssel Kína egyértelműen globális játékos lesz, hiszen biztosra vehető, hogy ezt a ma még gyenge felértékelési lépést több is követi a jövőben. De az is látszik, hogy Kína lett a régió pénzügyi vezérhangyája: Malajzia már követte a kínai példát, csupán Hong Kong köti valutáját továbbra is a dollárhoz. A lépés befolyásolni fogja a japán pénzpolitikát, mit mondjak, Kína átveszi a pénzügyi vezető szerepet Ázsiában. De még az sincs kizárva, hogy e lépésnek hatása lesz az euróra is.

Persze, ez a lépés is – mint Kínában minden fontos változás – egyelőre ködös. A jüant a dollár helyett egy valutakosár mozgásához kötik – hogy milyen valuták szerepelnek a kosárban, milyen arányban még titok. (Feltehetően euró meg jen, de hogy miképp működik ez a kosár – nem tudni.) Azt viszont bejelentették, hogy a jüan lebegését a valutakosárhoz képest 0.3 %-os sávban határozzák meg, és minden este kiadják az aznapi középárfolyamot, amihez képest lehet eltérni…

Valaminek kezdetén vagyunk, mondanám, hogy kis ügy, - ma még beláthatatlan következményekkel, kínai módon szépen elrejtve a sorok közé. Amúgy minden rendben…

alma blogja

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.