Egy idén érettségizett gimnazista édesanyjaként keserű szájízzel olvasom, hogy a felsőfokú tanintézményekben meglévő helyeket szinte teljesen betöltik a tavaly végzettek, az újak még labdába sem rúghatnak.
Észbontó ötlet
A vészhelyzetet pedig úgy kívánják megoldani, hogy a keretszámot messze meghaladó elsőéves egyetemistákat egy-két hónap alatt megrostálják (Esélyegyenlőség csak az új felvételin, július 13.).
Az élet fantasztikus ötleteket produkál. Egy-két hónap alatt kirostálják őket?! Hát már mindenkinek elment a józan esze az érettségivel és a felvételivel kapcsolatban? Akkor lett volna inkább felvételi vizsga. De szeptemberben beírni a maximumponttal érettségizett hallgatót teszem azt az ELTE pszichológia szakára, s októberben kirúgni onnan? Minek alapján? Azt el tudnám fogadni, hogy majd a vizsgaidőszakban, a rendes vizsgákon, normális légkörben eldől, ki alkalmas a pályára, s ki nem, ahogy a nyugat-európai egyetemeken szokás. De hogy ne legyen botrány, most felvesznek mindenkit azzal a nem titkolt szándékkal, hogy egy-két hónapon belül szép csöndben eltanácsolják egy részüket - ezt felháborítónak tartom. Ki tud úgy jó lelkiismerettel vizsgáztatni, hogy elő van írva, több száz hallgatót meg kell buktatnia, mert különben borul az egyetem költségvetése?
Tisztességtelen, hogy bár az AB is megállapította, hogy súlyosan sérül az idén érettségizettek esélyegyenlősége a korábban érettségizettekkel szemben, a jogállam illetékesei ahelyett, hogy helyrehoznák a hibát, a botrány elhárítása végett további észbontó ötletekkel rukkolnak elő. Csakhogy ennek már a fele se tréfa! Itt állnak a gyerekek maximális teljesítménnyel, s mint az újságcikkből kiderül, "labdába sem rúghatnak". Ami történik, ésszerűtlen és megrendítő. Pszichológusok a megmondhatói, hogy az ilyen igazságtalan helyzetek vagy egy életre megedzik az embert, vagy egy életre összetörik, a jogállamiságból kiábrándult, mindent tagadó lázadóvá teszik. Gondolom, nem ez volt a cél ezzel a generációval.
Budapest