Gázai kivonulás már július végétől?
A kormánynak ugyanis mintegy 20 000 rendőrt és katonát kellett küldenie a térségbe, megakadályozandó, hogy a tiltakozók eljuthassanak a telepekre, és így megerősíthessék a kiürítést ellenző telepesek mozgalmát.
Mint Ariel Saron miniszterelnök hivatalának egy meg nem nevezett illetékese tegnap közölte, jogi szempontból lehetséges a kivonulás előrehozatala. Miután a művelet több tízezer ellenzője az elmúlt napokban megpróbálkozott azzal, hogy eljusson az izraeli hatóságok által lezárt Gázai övezetben fekvő Gus Katif zsidó teleptömbhöz, felmerült annak a lehetősége, hogy a további konfrontáció elkerülése céljából fel kell gyorsítani a kivonulást - mondta a forrás. Közölte, hogy az ügy minden bizonnyal terítékre kerül Saron és a Közel-Keletre látogató Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter mai tárgyalásain.
Ehud Olmert miniszterelnök-helyettes az izraeli közszolgálati rádióban korábban nyilatkozva azt mondta, hogy jogi szempontból lehetséges a művelet megkezdése, akár már július 22-től kezdve.
A Gázai övezet határához közel eső, dél-izraeli Kfar Maimon település mellett a gázai kivonulás ellen napok óta tüntető tömeg nagy része tegnap hajnalban elhagyta a területet. A tiltakozó akciót szervező ciszjordániai és gázai telepesek tanácsának elnöke, Ben Cvi Liberman közölte, hogy immár nem a torlaszokon keresztül, hanem kis csoportokban beszivárogva akarnak eljutni Gus Katif teleptömbhöz.
Lehetséges, hogy palesztinok szurkáltak halálra egy 12 éves palesztin fiút a ciszjordániai Nablusznál, s nem zsidó telepesek, miként a Reuters palesztin forrásokra hivatkozva jelentette szerda este. A brit hírügynökség tegnap hírül adta, hogy immár a palesztin biztonsági erők vizsgálják a történteket, miután az izraeli rendőrség kikérdezte az egyetlen szemtanút, a megölt fiú barátját, aki szerint a támadók arabul beszéltek, és palesztinok voltak. Most az a feltételezés, hogy a fiú családjával rossz viszonyban lévő palesztinok követhették el a gyilkosságot Kariot településnél.