London ismét célpont
Egy ember megsebesült, a rendőrség lezárta a robbantások környékét. Biztos, hogy szervezett csoport hajtott végre újabb kísérletet. A lakosság egészében fegyelmezetten, pánik nélkül hagyta el a helyszíneket. A lapzártánkkor kialakult helyzet alapján el lehet mondani: a robbanásoknak nagyobb volt a füstjük, mint a lángjuk, de a közlekedés újabb csapást szenvedett.
Ugyanúgy, mint az 56 személy halálát követelő, két héttel korábbi merényletek idején, az incidensek csaknem egy időben történtek. Helyi idő szerint röviddel háromnegyed 1 előtt ürítette ki a rendőrség a dél-londoni Oval, percekkel később a Warren Street, majd röviddel egy óra után a Shepherd's Bush metróállomást. Egy órával az első akció után a kelet-londoni Bethnal Green kerületben, a Hackney Roadon egy 26-os busz emeletén történt detonáció.
Egy a Sky News hírtelevízióban megszólaltatott szemtanú arról számolt be, hogy a Victoria metróvonal egyik szerelvényén, közvetlenül a Warren Street megálló előtt egy férfi hátizsákja hirtelen felrobbant. Nem volt nagy durranás, de arra elég volt, hogy a hátizsák szétnyíljon. A tévéállomást informáló utas elektromos huzalok égett szagát érezte. A többi helyszínen is hasonló robbanás történt, és elhagyott hátizsákok kerültek elő. A tettesek elmenekültek. Négy embert gyanúsítanak (négy robbanás volt), eddig egyiküket sem találják.
Miért nem fogták el legalább az egyik támadót? A szemtanúk beszámolói ellentmondásosak. Az Oval állomásnál bekövetkezett incidensről egyesek azt mondták, hogy az utasok megpróbálták elfogni a menekülő támadót, de az kitépte magát a kezük közül. Az egészen fiatal, ázsiai külsejű férfi később megfordult és megkérdezte: "Mi a bajuk ezeknek az embereknek?". Ugyanígy a Shepherd's Bush állomásnál három szemtanú is látott egy fekete férfit, aki elrohant a helyszínről, őt a rendőrök a BBC televízió székházának is helyet adó Wood Lane-en vették üldözőbe.
Felfegyverzett rendőrök hatoltak be a University College Kórházba, és lezárták a környéket, mert egy "ázsiai vagy fekete" külsejű férfit láttak hátizsákkal berohanni, de a riasztás vaklármának bizonyult. Egy másik férfit a Downing Street környékén őrizetbe vettek.
Tony Blair délután John Howard ausztrál kormányfő társaságában állt a tévé nyilvánossága elé, jelezve, hogy ha tárgyalásait meg is zavarták az események, nem mondta le a találkozót. A kormányfő bejelentette, hogy a támadások nem voltak olyan súlyosak, mint a két héttel korábbiak, bár "nem szabad lekicsinyelni a jelentőségüket". Céljuk az emberek megfélemlítése volt. Nem kell különösebben aggodalmaskodónak lenni ahhoz, hogy az ember megijedjen attól a játszi könnyedségtől, ahogy a legmagasabb riadókészültség közepette metrószerelvényeken és állomásokon "felejtettek" a támadók hátizsákokat, és elmenekültek a tett helyszínéről. Igaz, mondják brit és amerikai szakértők, az effajta támadásokat civilizált, modern közlekedésű országokban csaknem lehetetlen megelőzni. Egyet lehet tenni, elfogni a terroristákat, még mielőtt azok "elindulnak a hátizsákokkal".
Ezért az embervadászat folytatódik, rendőrségi források szerint az újabb terroristacsoport "sok nyomot" hagyott maga után. Megfigyelők nem zárják ki, hogy a merényletekben túlnyomó többségben jelen lévő "pakisztáni vonal", a július 7-i pakisztáni származású merénylők hátországa rendezte az újabb robbantássorozatot, mintegy "megtorlásul" a tegnapi és tegnapelőtti pakisztáni razziákért, amelyeken a dél-ázsiai országban több száz terroristagyanús iszlám vallási fanatikust vettek őrizetbe.
Detonátorok. A modern gyutacsok (detonátorok) a töltet felrobbantására szolgáló, néhány gramm robbanóanyagot tartalmazó, általában apróbb szerkezetek. Működhetnek időzítve vagy távirányítással. A katonai célú detonátorok érintésre-ütésre, a céltárgy közelségére (amit radarral, infravörös sugárral, televíziós kamerákkal stb. észlelnek) vagy egy bizonyos légnyomásváltozás (magassági gyújtók) hatására lépnek működésbe.
Terroristaismérvek. A londoni merényletek alapján kialakítható tettesprofil: 16-30 év közötti, közép-ázsiai, közel-keleti származású férfiak. Az iszlámhit szerint általában szakállasok. Legtöbbjük a medreszék (vallási iskolák), a mecsetek szorgalmas látogatója. Fokozza a gyanút, ha valamelyik iszlám országban már jártak. Nincs társadalmi réteg-osztály megkötöttség, a terroristák jöhetnek gazdag, jómódú dinasztiákból éppúgy, mint egyszerű munkáscsaládokból.
Cobra-bizottság. A britek válságcsúcsbizottságát általában Tony Blair miniszterelnök távollétében Charles Clarke belügyminiszter vezeti. Tagjai: a polgári és a katonai hírszerző-elhárító szervezetek (így a nevezetes MI-6 és MI-5), a rendőrség, a katasztrófavédelmi civil szervezetek vezetői. A Cobra-bizottság feladata értékelni a helyzetet, döntést hozni és azt végrehajtatni. A tegnapi Cobra-ülésen a közvetlen teendők mellett a hírek szerint megvitatták a még hatékonyabb, keményebb és átfogóbb embervadászati módszereket, amelyekkel kézre keríthetik a terroristákat és támogatóikat.