Szudáni biztonságiak feltartóztatták Rice kíséretét
A washingtoni diplomácia vezetője ötnapos afrikai és közel-keleti körútjának első állomásán Dakarban az amerikai-afrikai gazdasági együttműködésről tartott fórumon vett részt, míg Szudánban elsősorban a keleti dárfuri tartományban kialakult válságról folytat tárgyalásokat. A tervek szerint ellátogat egy menekülttáborba is.
Kíséretét nem engedték az elnöki rezidenciához
Lökdösték és zaklatták a szudáni elnök biztonsági szolgálatának emberei Condoleezza Rice kíséretének tagjait és a küldöttséggel együtt érkezett amerikai újságírókat csütörtökön Kartúmban, az amerikai külügyminiszter szudáni látogatásának kezdetén. Az érintettek beszámolói szerint Omar Haszan Ahmed el-Besir elnök biztonsági szolgálatának tagjai igyekeztek megakadályozni, hogy a diplomaták bejussanak az államfő és Rice találkozójára az elnök szigorúan őrzött rezidenciájára, lökdösték őket, és egy amerikai rádiótudósító kezéből ki akartak tépni egy videokazettát, amit csak Sean McKormack, Rice szóvivőjének közbelépése tudott megakadályozni.
Jim Wilkinson, az amerikai külügyminiszter egyik tanácsadója elmondta, hogy az őrök a falhoz lökték a rezidencia bejáratánál, amikor Rice egyik munkatársa mögött megpróbált bejutni az épületbe. Mindez ellentmond a diplomáciai szabályoknak - mutatott rá. Maga Rice is ingerülten nyilatkozott az incidensről, mondván, hogy feszélyezik a történtek; hangsúlyozta, hogy a biztonsági embereknek nincs joguk lökdösődni és taszigálni.
A középpontban a darfuri válság
Rice, aki szerda éjszaka érkezett Kartumba, csütörtökön több találkozót tart az új szudáni egységkormány tisztségviselőivel, majd a fegyveres belviszály sújtotta nyugat-szudáni Dárfur tartományba látogat, ahol megtekint egy menekülttábort. Washington azzal vádolja a szudáni kormányt, hogy fegyveres félkatonai egységeket toboroz és szerel fel, amelyek halomra gyilkolják a falusi lakosságot, és felégetik házaikat.
Rice azért érkezett Szudánba, hogy ösztönözze az észak-afrikai országot és szomszédait: találjanak gyors megoldást a dárfuri polgárháborúra, amelyet az amerikai külügyminiszter ismételten népirtásnak minősített. Rice első szudáni útja előtt nyilatkozva szerdán mindazonáltal azt mondta, hogy az egy évvel ezelőtti helyzethez képest előrelépés történt, és az Egyesült Államok sok pénzt, diplomáciai erőfeszítést és energiát fordít arra, hogy sikerüljön lezárni a véres konfliktust.
Dárfur 2003 februárja óta polgárháború színtere, melyben becslések szerint több mint 180 ezren haltak meg, és 2 millióan váltak földönfutóvá. A konfliktus akkor kezdődött, amikor fekete-afrikai törzsek fegyvert fogtak az arab dominanciájú központi kormány ellen, amely állításuk szerint hátrányosan megkülönbözteti és elnyomja őket. A kormány erre állítólag arab félkatonai egységek, úgynevezett dzsandzsavíd milíciák felfegyverzésével reagált; a kormány tagadja ezt.
A dárfuri konfliktustól függetlenül Szudánban 21 éven át polgárháború zajlott a muzulmán észak és a főként keresztény és animista vallású dél között, amelyben becslések szerint 2 millió ember veszítette életét. A konfliktust lezáró békemegállapodás nyomán ebben a hónapban megalakult az új szudáni egységkormány.
(MTI)