Palesztin belharc: megállapodás után összecsapás
A radikális Hamász fegyveresei megtámadták a palesztin biztonsági szolgálatok főnökének, Rasid Abu Sbaknak és a Fatah gázai vezetőjének, Abdalláh Frandzsinak a házát - közölték szemtanúk és biztonsági források. A támadók és az őrség között kibontakozott tűzharcban öten megsebesültek, ketten közülük súlyosan. Orvosi források szerint a két súlyosan sebesült palesztin a Hamasz fegyveres szárnya, az Ezzedin al-Kasszám Brigádok tagja.
Mindkét támadás Gáza városának déli részén történt, mindössze néhány órával azután, hogy Mahmúd Abbaz palesztin elnök kormányzó Fatah mozgalma és a rivális Hamaz bejelentette: megállapodásra jutottak a belharcok beszüntetéséről. A két frakció között szerda délután a tervek szerint további tárgyalások lesznek. A Hamaz és a Fatah biztonsági szolgálatai között kedden lezajlott összecsapásokban legkevesebb 22-en sebesültek meg.
Szufján Abu Zaid palesztin miniszter, a Fatah egyik vezető tisztségviselője a szerdai összetűzések ellenére azt állította, hogy a biztonsági erők ellenőrzésük alatt tartják a helyzetet. A alesztinközi erőszak néhány hete lángolt fel újra, amikor Abbaz utasítást adott a biztonsági erőknek: akadályozzák meg, hogy a Hamász rakétákkal támadjon izraeli célpontokra. A Hamász és a Fatah közötti vetélkedésnek újabb tápot adott az előbbi szervezet közelmúltban hozott döntése, melyben visszautasította a csatlakozást egy palesztin nemzeti egységkormányhoz.
Felére apadt a gázai kivonulás ellen tüntetők száma
Az izraeli rendőrség szerda reggel változatlanul körülzárva tartotta a Gázai övezet határán fekvő dél-izraeli Kfar-Maimonban a gázai kivonulást ellenző több ezer tüntetőt, akiknek a száma időközben a felére apadt. rendfenntartó erők lezárták a településre vezető összes utat, megakadályozva, hogy újabb tüntetők csatlakozzanak a tömeghez, viszont lehetővé teszik a távozást azoknak, akik úgy döntenek, hogy felhagynak a rendőrség által illegálisnak minősített tiltakozó akcióval. A tüntetők a Gázai övezetben fekvő, kiürítésre ítélt zsidó telepekhez akarnak vonulni.
Egy magas rangú izraeli rendőrtiszt a rádióban nyilatkozva úgy becsülte, hogy a tiltakozók száma időközben a felére apadt, tízezren közülük hazaindultak. A távozók többsége nő és gyermek, a maradók zöme pedig férfi és tizenéves, akik elszántákmagukat, hogy vagy elérik gázai úti céljukat, vagy meghatározatlan ideig Kfar-Maimonban maradnak. A maradók élelmiszer-utánpótlást kaptak, és néhány tucat újabb tüntetőnek is sikerült csatlakozni hozzájuk, miután több kilométeres gyaloglással megkerülték az útakadályokat.
A tüntetést szervező ciszjordániai-gázai telepesek tanácsa (Jesa) arra szólította fel a tiltakozókat, hogy maradjanak a helyszínen "amíg szükséges", de kerüljék az összetűzést a rendfenntartókkal. Pinhasz Vallerstejn, a Jesa képviselője a közszolgálati rádióban megerősítette: céljuk továbbra is a gázai övezetbeli Gus Katif teleptömbhöz való eljutás, annak ellenére, hogy az izraeli katonai parancsnok "zárt katonai övezetté" nyilvánította az augusztusban kiürítésre rendelt gázai kolóniákat. A Jesa abban bízik, hogy az akcióval rákényszerítheti a kormányt a kivonulásról való lemondásra, bár a kiürítés ellenzői a parlamentben eddig minden csatát elvesztettek. Szerdán délután a parlamentben ismét szavazni fognak egy, az augusztus közepén elkezdeni tervezett gázai kivonulás elhalasztására vonatkozó javaslatról. A kormány a hónap elején simán elvetette az indítványt, és Ariel Saron miniszterelnöknek kényelmes többsége van a parlamentben, amely ott is képes megakadályozni a javaslat elfogadását.
Saul Mofaz izraeli védelmi miniszter - amint ezt kedden közölte - parancsot adott a hadseregnek és a rendőrségnek: akadályozzák meg, hogy a tüntetők bejussanak a Gázai övezetbe. (MTI)