Kenyeres utcai szeméthegyek
Több mint fél éve embermagasságban áll a sitt és a szemét Óbuda egyik leghangulatosabb városrészében, a Kenyeres utca egyik telkén, alig egy sarokra a forgalmas Bécsi úttól. Korábban tipikus óbudai udvari társasház állt ott, amelyre már csak a vasbeton gerendák darabjai, a bejárati kapu és a néhol még álló falak emlékeztetnek. No meg egy tábla, amely szerint a telek tízlakásos társasház építésére alkalmas, és megvan erre a hivatalos engedély is. A tájékoztatón név nélkül egy telefonszám is található, ha valaki a vétel iránt érdeklődne. Az ingatlant az egyik hirdetési újságban is kínálják, 65 millió forintért. A feladó lapunk érdeklődésére csak annyit tudott mondani, hogy sosem látta a szóban forgó telket, ő csak árulja azt ingatlanközvetítőként, a sitt- és szeméthalomról pedig semmit sem tud.
A környéken lakók már márciusban panasszal fordultak az önkormányzathoz. A házat ugyanis gyakorlatilag lebontották, a törmeléket viszont a mai napig nem szállították el. Sokan úgy gondolták, valószínűleg alkalmi szeméttelepet nyitottak a házak között, ezért egy óvatlan pillanatban saját hulladékukat is elhelyezték a már meglévők mellett.
- A telek korábbi tulajdonosának kiadtuk a bontási engedélyt, a törmeléket azonban nem akarta elszállítani. Ezért emiatt eddig kétszer szabtunk ki bírságot. A legutóbbi, éppen a múlt héten hozott határozatunk szerint, ha rövid időn belül a tulajdonos önként nem viteti el a szemetet, akkor ezt majd az önkormányzat az ő költségére hatósági úton elszállíttatja - mondta az esetről lapunknak Markóné Tutervai Éva, a III. kerületi önkormányzat építési hatósági ügyosztályának vezetője. Az ügyet bonyolítja, hogy a telek nemrégiben gazdát cserélt. Így az önkormányzat az építési törmelék miatt a régi tulajdonost bírságolta meg, az azóta felhalmozódott szeméthegyekért pedig az újat. Egyelőre egyikük sem tett eleget a felszólításnak. Az ügyosztályvezető megjegyezte, hogy a legfeljebb százezer forintos bírság aligha bír visszatartó erővel, és egy társasház-építés költségeihez képest elhanyagolható tétel. Hozzátette: a Kenyeres utcaihoz hasonló, telken belüli rendezetlen állapotok ritkának mondhatók Óbudán, ott ugyanis túl értékesek az ingatlanok ahhoz, hogy sokáig parlagon álljanak. Ha felszólítjuk a tulajdonost, általában rendezi a helyzetet - mutatott rá.