Orbán csoportos reggelin a Fehér Házban

A Nemzetközi Demokrata Unió (IDU) washingtoni konferenciáján részt vett pártvezetők tucatnyi jelenlegi és volt kormányfőből álló csoportjának tagjaként tegnap George W. Bushsal reggelizett Orbán Viktor. Lapunknak a Fidesz elnöke elmondta, a beszélgetésen Bush Irakot sikertörténetként mutatta be.

Külön szólt Fehéroroszországról, ahol a következő elnökválasztáson a hírek szerint csak egy jelölt lesz. Rövid személyes beszélgetésüket Orbán arra használta fel, hogy a Balkánra és az etnikai alapon bántalmazást szenvedő vajdasági magyarokra irányítsa Bush figyelmét.

A Fidesz elnöke hétfőn a konferencia plenáris ülésén néhány perces felszólalásban ecsetelte a magyar belpolitikai helyzetet. Mint mondta, a most szocialistáknak hívott volt kommunisták kormányoznak, míg a Fidesz az egykori illegális ellenzékből alakult ki. Az SZDSZ-ről nem tett említést. Szólt az államfőválasztáson elért ellenzéki sikerről is. Térségünkben, mint fogalmazott, Magyarországnak stabilizáló szerepet lehetne és kellene betöltenie. A gazdasági nehézségeket nevezte a fő kérdésnek. A túladóztatás szerinte megbénítja a gazdaságot, lelassult a növekedés üteme, nő a költségvetés hiánya és az államadósság, nagy és átláthatatlan a bürokrácia. A munkanélküliségről is azt állapította meg, hogy növekszik. Ezután azonban úgy folytatta, hogy a gazdaság erős, és kész a talpra állásra. Választási győzelme esetére "kereszténydemokrata és konzervatív" gazdaságpolitikát, radikális adócsökkentést és munkahelyteremtést helyezett kilátásba.

Orbán a beszéd után lapunknak azt mondta, hogy a magyar-amerikai kapcsolatok hosszú évek óta jók, a vízumkényszer az egyetlen függőben lévő ügy. A Fidesz elnöke szorgalmazta, hogy azok az amerikai magyarok is megkaphassák a magyar állampolgárságot, akik nem a jelenlegi anyaország területéről származnak. A gazdasági kapcsolatokat szerinte csak a rossz otthoni gazdaságpolitika terheli. A Fidesz, mint mondta, tartja a republikánusokkal a jó viszonyt, és örömét fejezte ki, hogy ők kormányoznak. Arra a közbevetésre, hogy a republikánusok az iraki erőfeszítések támogatásán mérik le, kik a barátaik, azt mondta, hogy Magyarország demokratikus ország, és senki sem várhatja el, hogy a többség akarata ellenére cselekedjék.

- Azt minden nagyhatalomnak, legyen keleti vagy nyugati, tudomásul kell vennie, hogy a választott vezetőnek az a dolga, hogy a saját népével tartson. Magyarországon nem sikerült megteremteni a katonai szerepvállalás támogatását, az emberek túlnyomó többsége ellenzi azokat a katonai lépéseket, amelyeket az Egyesült Államok a NATO-n kívül tesz - jelentette ki Orbán. Hozzátette, kívánja, az amerikaiaknak sikerüljön jól kijönniük Irakból.

Bush elnök jövőre hozzánk látogat?

Lehetséges, hogy George W. Bush elnök a jövő májusi választások után Magyarországra látogat; Washington kitűnő kapcsolatokat ápol mind az MSZP-vel, mind a Fidesszel. Az őszszel Washingtonba látogató Gyurcsány Ferenccel éppen olyan jó viszonyt épített ki a nagykövetség, mint a jelenleg Amerikában tartózkodó Orbán Viktorral - mindezt George H. Walker amerikai nagykövet közölte egy magyar újságírókkal tartott munkareggelin - olvasható a www.hvg.hu. honlapon. A nagykövet idézte az Ernst & Young legújabb felmérését, amely szerint Magyarország az első öt kedvelt befektetési célpont közé került Európában. Az amerikai cégek hazánk kedvező földrajzi adottságait, a szaktudást, az oktatás színvonalát díjazzák. Ami visszariasztja őket: az adóterhek, a bürokrácia, a korrupció, a ritkaságszámba menő angolnyelv-tudás. A nagykövet amerikai cégvezetőkkel folytatott beszélgetései alapján úgy tudja, hogy a beruházók az informatikában és a biotechnológiában látnak fantáziát, és készek a munkanélküliséggel terhelt kelet-magyarországi térségekben beruházni.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.