Az osztrákok számára nem álom a menedzserlét
Osztrák napilapok ismertették a minap annak a közvélemény-kutatásnak az eredményeit, amely azt mutatja, hogy 1983 óta alaposan megváltozott a menedzserek és e foglalkozás megítélése Ausztriában. A nyolcvanas évek elején az osztrákok 72 százaléka még úgy vélte, hogy a menedzsereknek nagy szaktudással kell rendelkezniük, ma azonban már csak 47 százalékuk osztja ezt a véleményt. A válaszadók 68 százaléka pedig nyíltan kijelentette: nem cserélne a vezetői állásban levő menedzserekkel.
A legtöbben arra hivatkoztak, hogy ez a pálya rendkívüli megterhelésekkel és rengeteg stresszel jár, rendszeresek a hagyományos munkaidőn túli - hétvégi, késő esti - kötelezettségek, ezért túlságosan kevés idő marad a magánéletre.
A megkérdezetteknek 48 százaléka vélte úgy, hogy a menedzsereknek erős jellemű személyiségeknek kell lenniük, noha több mint két évtizeddel ezelőtt még 57 százalék tartotta így. A most válaszolók 37 százaléka szerint a menedzsereknek álladóan készen kell állniuk tudásuk megújítására, míg az előző felmérésen 50 százalék vélte így.
Ma csak a válaszadók 18 százaléka cserélne helyet a menedzserekkel. Ők mindenekelőtt a magas fizetést és e szakma társadalmi elismertségét nevezték meg a legvonzóbb okként. Ugyanakkor két évtized alatt erősen változott a menedzserek javadalmazásával kapcsolatos osztrák megítélés: 1983-ban még a megkérdezettek közel 30 százaléka tartotta túlfizetettnek e szakma művelőit, manapság viszont már csak 18 százalék.