Elhallgattathatják a mobilokat

Terrorcselekmény vagy katasztrófa esetén a magyar kormány kikapcsoltathatja a mobilszolgáltatásokat. Egy ilyen drasztikus intézkedés azonban a hatóságok munkáját is ellehetetlenítené, hiszen a készenléti szolgálatok is csak mobiltelefonon tudnak egymással kapcsolatba lépni.

A 2003 óta hatályos, "az elektronikus hírközlésről" szóló törvény értelmében a hatóságoknak Magyarországon is lehetőségük van arra, hogy az ország honvédelmi, nemzetbiztonsági, gazdasági és közbiztonsági (ez utóbbin belül is elsősorban a terrorelhárítás és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem támogatása) érdekében elrendeljék a mobilszolgáltatás szüneteltetését. Névtelenséget kérő belügyi források lapunknak azt mondták: egy esetleges terrortámadás vagy katasztrófa esetén már csak azért is különösen meg kellene fontolni a GSM-hálózatok kikapcsolását, mert a rendőrség, a mentőszolgálat és a katasztrófavédelem vezetői is döntően mobiltelefonon tudnak kapcsolatba lépni beosztottaikkal.

A rendőrségi rádiók a mobilcsend alatt is zavartalanul működnek ugyan, de azokkal csak a híváskörzetükön belül tartózkodók érhetők el. A mentők, a rendőrség, a tűzoltóság és a katasztrófavédelem, illetve a határőrség és a mentésre, kárelhárításra alakult szervezetek és szolgálatok mind más frekvencián forgalmaznak, egyik-másik többön is. Az autópálya-rendőrség is különböző frekvenciákat használ, azaz a központ egyetlen "Minden egységnek!" felszólítással csak egy sztrádaszakaszon tudja riasztani a járőrkocsikat.

A rádiózás azonban nemcsak körülményes, de biztonsági szempontból is aggályos. A forgalmazás ugyanis nem vagy csak erősen korlátozott mértékben titkosítható, így vészhelyzetben a rendőrség intézkedéseiről a más frekvencián forgalmazó társszervek csak közvetítők útján, saját országos vagy megyei központjuk közbeiktatásával értesülnének, a terroristák viszont folyamatosan hallgathatnák, hogy merre keresik őket a nyomozók. Éppen a rádiózás könnyű lehallgathatósága miatt tértek át a nyomozók az elmúlt években a rádiótelefon használatára. Sőt, a számos egyenruhás egységnél is mobiltelefonon oldják meg vészhelyzet esetén a mozgósítást.

Szakemberek évek óta sürgetik egy olyan egységes digitális kommunikációs rendszer országos kiépítését, amelyen keresztül természeti katasztrófa, tömegszerencsétlenség vagy terrortámadás esetén biztonságosan, a civil telekommunikációs hálózatoktól függetlenül, s ami nagyon fontos: lehallgathatatlanul tarthatnák a kapcsolatot a különféle hatóságok. Az egykor Tetra néven elhíresült, az utóbbi időben pedig Elektronikus Digitális Rádiókommunikációs Rendszerként (EDR) emlegetett beruházás azonban hol a pénztelenség, hol a témában érdekelt gazdasági és politikai erők lobbizásának következményeként évek óta csak terv.

Hová lett a kapcsolat?
Hová lett a kapcsolat?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.