Segélyhajó a Zwack Rt. vizsgálóinak

Police segélyhajót ábrázoló bélyeggel érkezett Font Sándorhoz az a névtelen levél, amelynek alapján a fideszes politikus, a Zwack-vizsgálóbizottság elnöke tegnap azt állította: megerősíti a gyanút, hogy a Zwack Rt. jövedéki ügyében folyó vizsgálatot valaki leállíttatta. Szerzői a 16. számú vámhivatal dolgozóinak mondják magukat, ám a levelet nem merték aláírni, mert féltik a megélhetésüket.

A helyesírási hibáktól hemzsegő, Font szerint sem könnyen ellenőrizhető hitelességű levél szerint a vámhivatal egyik felettes szervének vezetője (a nevet a levél hitelességének bebizonyosodásáig nem közöljük - a szerk.) megfenyegette a dolgozókat; s az ügy miatt már az ötödik pénzügyőr veszíti el az állását - a parancsnokkal együtt. Tény, hogy Arnold Mihály volt országos vámparancsnok többek között a Zwack-üggyel indokolta lemondását: ez volt "az utolsó csepp a pohárban". Korábban arra is utalt, hogy a vámvizsgálatot valaki leállította, s emiatt büntetőfeljelentés megtételére kérte Draskovics Tibor volt pénzügyminisztert - eredménytelenül.

A 16-os volt az a vámhivatal, amely 2001 őszén vizsgálatot kezdeményezett Zwack Péter későbbi SZDSZ-es országgyűlési képviselő vállalkozásánál, a Zwack Unicum Rt.-nél. A munka rutinvizsgálatnak indult, s ennek során derült ki, hogy a cég kedvezőbb tarifaszámot választott Éva vermut családjának tarifabesorolásakor. A szesztartalomtól is függő besorolás a vizsgált időszakban önkéntes volt, ma már kötelező. Csakhogy - és ettől kezdve van szerepe a vizsgálóbizottságnak - amikor a jogszabályt megváltoztatták, egyúttal mentesítették az átminősítő cégeket - köztük a Zwackot is - a jogkövetkezmények, vagyis az adóhátralék megtérítésének kötelezettsége alól. Ez a becslések szerint csak a Zwack Rt. esetében több mint kétmilliárd, a további 13, "hasonló cipőben járó" vállalkozásnál összesen 30-40 milliárd forintnyi bevételkiesést jelentett az államnak, nem számítva az akár a hátralék tízszeresét is elérő büntetést. Minderre 2004 nyarán derült fény, és Zwack ősszel mondott le mandátumáról. (A kettő között nincs bizonyítható összefüggés, de ennek vizsgálata is a bizottság egyik feladata.) Fontos, hogy Magyarországon az Országgyűlés nem perelhető - s vélhetően itt véget is ér a vizsgálóbizottság feladata.

A bizottság elnöke ezek után úgy véli, a felelősöket nemcsak a vámhivatal vezetésében kell keresni, hanem a Pénzügyminisztériumban is. Ezért fölvetette Veres János pénzügyminiszter - a vizsgált időszakban politikai államtitkár -, de a 16-os számú vámhivatal dolgozói meghallgatásának szükségességét is. Följelentést viszont nem tesz Font, mivel a levelet a szerzők állítólag az ügyészségi nyomozóhivatalnak is továbbították.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.