Ősszel meglesz a százból hiányzó kilenc
A nyárra lezárult a 100 lépés, de ősztől folytatódik a kormány programja. Eddig 91-et lépett a Gyurcsány-kabinet, bár ha az intézkedéscsomagokat nézzük, akkor ez jóval kevesebb, ha pedig minden javaslatot külön-külön, akkor már száz fölött járunk. A 100 lépéshez tartozott volna eredetileg a vidékpolitikai csomag is, de a miniszterelnök a múlt héten azt mondta: ezt nem a kis, hanem a nagy lépések közé sorolják, s nem akartak a vidékkel "részszerződést" kötni.
Gyurcsány Ferenc áprilisban a parlamentben az "igazságosabb és méltányosabb Magyarország" megteremtésével indokolta az intézkedéseket, amelyek közül jó néhányra elődei, Medgyessy Péter, Orbán Viktor, sőt, Horn Gyula is ígéretet tettek, például a gazdaság kifehérítésére, a sürgősségi betegellátás fejlesztésére, a panelek felújításának támogatására, közmunkaprogramok indítására. "Eredetinek" csak az eddig bejelentett lépések harmada tekinthető.
Elsőként tizenöt - később ezek száma tizenkilencre bővült -, a munkaügyeket érintő lépést jelentett be a miniszterelnök. A köztudatba a "borravalóadó", és a bébiszitter számlaadási kötelezettsége vonult be elsőként. Előbbi szervizdíj-fizetési lehetőségre módosult, az utóbbi kapcsán pedig tisztázódott a kékmunka mibenléte. Az egészségügy 21 lépése sokak szerint a program legfontosabb része, különösen a finanszírozás átalakítása, az egyéni nyilvántartási rendszer a "potyautasok" kiszűrésére és a háromszintű ellátás az alapcsomagtól az extra szolgáltatásokig.
A 11 családtámogatási lépés kétmillió embert érint. A családi pótlék emelése, a családi adókedvezmények megszüntetése az egy- és kétgyerekeseknél, a legrászorultabbak felzárkóztatása - a legtöbbet ezeknek az intézkedéseknek a fedezetéről árult el a kormány: többé-kevésbé az elvonások és a támogatásbővítések kiegyenlítik egymást. A legkisebb visszhangot a szakképzési csomag váltotta ki. A 14 lépés arra irányul, hogy "a szakmunka és a szakmunkások becsületét visszaszerezzék".
Többhetes halogatás után jelentették csak be az adócsomagot, amely öt év alatt tervez radikális adócsökkentést. Jövőre öt százalékkal csökkenne az áfa felső kulcsa 25-ről 20 százalékra, az szja felső kulcsa 38-ról 36 százalékra módosulna, a 18 százalékos kulcs határa pedig 50 ezer forinttal emelkedne, 1 millió 550 ezer forintra. A nagy értékű luxusingatlanokra viszont adót vetne ki a kormány, miközben megszűnne a tételes egészségügyi hozzájárulás. A mezőgazdaság-fejlesztési elképzelések 7 lépésben ígérnek támogatást az állattartóknak, korszerűsítést a növénytermesztőknek, agrárbiztosítási alapot a kárt szenvedetteknek.
A Marketing Centrum múlt héten közölt felméréséből az derül ki, hogy a többség egyelőre kapkodónak véli az intézkedéseket, de minél több részletet ismer valaki a 100 lépésből, annál inkább támogatja. A 100 lépés további népszerűsítésére az MSZP telefonos kampányt indított: Gyurcsány Ferenc vagy Hiller István pártelnök "hívja fel" az előfizetőt, s fél percben arra kéri a hívott felet, hogy válaszoljon igennel vagy nemmel néhány kérdésre. Például hogy szerinte jó irányba vezet-e a száz lépés.
Ősszel újabb bejelentések várhatóak; Gyurcsány Ferenc korábbi kijelentései alapján a nyugdíjrendszerben lévő igazságtalanságok kiszűrésére, az önkormányzati finanszírozás átalakítására és az állam kisebbé és hatékonyabbá tételével összefüggésben.