Nem ad ki egy feltételezett al-Kaida-tagot Németország

Az új európai elfogatási parancs sérti a német alkotmányt, ezért érvénytelen Németországban - foglalt állást hétfőn a német alkotmánybíróság egyszersmind elrendelve egy al-Kaida-kapcsolattal gyanúsított személy szabadon bocsátását.

A német-szíriai kettős állampolgárságú üzletembert, Mamoun Darkazanlit tavaly októberben vették őrizetbe Németországban egy spanyol elfogatási parancs alapján. A spanyol hatóságok azzal gyanúsítják őt, hogy az al-Kaida terrorszervezet egyik kulcsfigurája.

Az alkotmánybíróság szerint német útlevéllel rendelkező feltételezett bűnelkövető nem adható ki külföldi államnak mindaddig, míg a német parlament meg nem hoz bizonyos ezzel kapcsolatos hiányzó jogszabályokat.

Az európai uniós elfogatási parancs intézményét nem érinti a német alkotmánybírósági döntés, amely szerint Németországban nem alkalmazható ez az uniós jogintézmény - közölték hétfőn Brüsszelben. - A karlsruhei testület döntése nem a nemzetközi terrorizmussal gyanúsított személyek elfogását célzó uniós jogszabályt, hanem az azt a német jogrendbe átültető belső jogszabályt találta alkotmányellenesnek - mondta Martin Selmayr szóvivő.

A német szabályozást elégtelennek nyilvánító hétfői állásfoglalásával egyidőben a német alkotmánybíróság elrendelte egy al-Kaida-kapcsolattal gyanúsított, Spanyolországban kiadott európai elfogató parancs alapján őrizetbe vett személy szabadon bocsátását.

A testület szerint a német útlevéllel rendelkező feltételezett bűnelkövető nem adható ki külföldi államnak mindaddig, míg a német parlament nem módosítja az elfogatóparanccsal kapcsolatos törvényt oly módon, hogy az minden lehetséges védelmet megadjon német állampolgároknak a kiadatással szemben.

Az alkotmánybírósági döntés visszaveti a terrorizmus elleni harcot

Az európai elfogatási paranccsal kapcsolatos német jogszabályról hozott alkotmánybírósági döntés "újabb visszalépést jelent a német kormány számára a nemzetközi terrorizmus elleni harcban" - mondta a német igazságügyi miniszter hétfőn a karlsruhei bíróság döntéséről. A döntés azt eredményezi, hogy a kiadatási eljárás tovább bürokratizálódik - mondta Brigitte Zypries.

A német kormány négy-hat hónapon belül új törvényjavaslatot terjeszt elő.

A karlsruhei testület egyúttal elrendelte a terroristatevékenységgel gyanúsított és Spanyolországban kiadott európai elfogató parancs alapján őrizetbe vett, német-szíriai kettős állampolgárságú üzletember, Mamoun Darkazanli szabadon bocsátását. Az alkotmánybíróság döntése nyomán Darkazanlit és mindazokat a német állampolgárságú személyeket, akik európai elfogatóparancs alapján kiadatási őrizetben vannak, szabadlábra kell helyezni - mondta a belügyminiszter.

Egy zöldpárti képviselő az egész német képviselőháznak adott pofonnak minősítette az alkotmánybíróság döntését. Hans-Christian Ströbele szerint "a bíróság egyértelművé tette, hogy Európára tekintettel nem szabad figyelmen kívül hagyni jogállami alapelveket". A képviselő szerint nehéz lesz teljesíteni a karlruhei testület által szabott feltételeket.

Brüsszel nem aggódik

Az európai uniós elfogatási parancs intézményét nem érinti a német alkotmánybírósági döntés - közölték hétfőn Brüsszelben. A karlsruhei testület döntése nem a nemzetközi terrorizmussal gyanúsított személyek elfogását célzó uniós jogszabályt, hanem az azt a német jogrendbe átültető belső jogszabályt találta alkotmányellenesnek - mondta Martin Selmayr szóvivő.

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.