Tusnádfürdőn kezdődik az erdélyi magyar választási marakodás
Érezhető volt ennek az előszele már tíz nappal ezelőtt is, amikor Tőkés László püspök Debrecenből üzent a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ), s ez lengte körül azokat a tanácskozásokat is, amelyeket az RMDSZ és külső ellenzéke szombaton Marosvásárhelyen külön-külön tartott.
Markó Béla a hét végén szövetsége területi szervezeteinek elnökeivel folytatott megbeszélést. Az RMDSZ elnöke közölte: az előre hozott választások kiírása időszerűtlen, de ha azokra mégis sor kerülne, azt reméli, hogy az általa vezetett szervezet - a magyarság megfelelő mozgósítása révén - a szavazatok legalább hat százalékával bejut a parlamentbe. Addig az RMDSZ mindent megtesz annak érdekében, hogy a jelenlegi kormányprogramba belefoglalt kisebbségi törvényt a parlamenttel elfogadtassa.
Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke ezzel szemben úgy véli, az előre hozott választások "kitűnő alkalmat" nyújtanak az erdélyi magyarság politikai pluralizmusának megteremtésére. Szerinte az RMDSZ-nek, a Magyar Polgári Szövetségnek (MPSZ) és a történelmi magyar egyházaknak az EMNT egésze alatt kellene összefogniuk annak érdekében, hogy az erdélyi magyarság ne maradjon törvényhozási képviselet nélkül.
Szász Jenő, az MPSZ elnöke, aki részt vett a hét végi EMNT-megbeszélésen, azt szeretné, ha az RMDSZ és az MPSZ előválasztások során alakítanák ki azt a közös parlamenti listát, amelyre aztán a magyarságnak az előre hozott választásokon szavaznia kellene.
Erre azonban kevés az esély. Az RMDSZ területi szervezeteinek elnökei ugyanis azt szorgalmazták a marosvásárhelyi megbeszélésen, hogy a szövetség ugyanazokkal a listákkal induljon a választásokon, amelyekkel tavaly, amikor olyan összerdélyi előválasztásokat rendeztek, amelyeken valamennyi erdélyi magyar akár jelöltként, akár választóként is részt vehetett.
A tusnádfürdői beszélgetéseket a romániai mellett, persze, a jövőre esedékes magyarországi választások előszele is érinti majd. Orbán Viktor Fidesz-elnök egyébként éppen erről beszél majd a "Magyarország jövője jövőre" panel főelőadójaként.
A létező (erdélyi és anyaországi) magyar-magyar ellentéteket nem valószínű, hogy a tusnádfürdői szabadegyetemi viták megoldják. A marakodás javára pedig valójában a diáktábor után lehet majd számítani.