'76-os pólóra várva

Ha a magyar sportnak összességében nem is, a pólónak rendkívül kedves városa Montreal: a múlt évszázad második felének hazai szemszögből legkevésbé eredményes olimpiáján a Szívós-, Faragó-, Csapó-féle vízilabdacsapat szerezte a négy arany egyikét, s a sportág újabb ötkarikás diadalára huszonnégy esztendőt kellett várni...

Holnaptól Montrealban rendezik a "vizes" szekció tizenegyedik világbajnokságát.

Kemény Dénes férfiválogatottja azonban nem pusztán a korszakos siker helyszíne miatt reménykedhet a kanadai ismétlésben. Az együttes - amely a sydneyi és az athéni olimpia között "mellékesen" megnyerte a legutóbbi, barcelonai vb-t is, vagyis címvédőként csobban medencébe - bombaformát mutatott az elmúlt hónapokban. Huszonnyolc mérkőzésen át maradt veretlen, miközben a Világ Liga-selejtező és -középdöntő csoportküzdelmeiben egyaránt az élen végzett, s bár ez utóbbi fellépés alkalmával elmerült a horvátok ellen (egyszersmind megszakadt szédületes sikersorozata), a világbajnokság toronymagas favoritjaként készülődik az előtte álló napokra. S ez még akkor is így van, ha a sors éppen a horvátokkal osztotta egy négyesbe a csapatot. Mindenesetre a "csont nélküli" negyeddöntőbe jutáshoz felül kellene múlni a déli szomszédot is - a kvartett másik két alakulata, a román és a házigazda kanadai ellen több mint kötelező a győzelem -, ellenkező esetben "pótmérkőzést" játszik a társulat, melyben Athénhoz képest három változás történt: Benedek Tibor, Steinmetz Barnabás és Varga Tamás helyett Kiss Csaba, Szívós Márton, valamint Varga Dániel került a keretbe.

Ezúttal a tavalyi játékokon alaposan lebőgött női együttes is igen jókedvűen várja a vasárnapi, magyar idő szerint délután háromnegyed ötkor esedékes, Kína elleni rajtot. Ennél sokkal fontosabb persze, hogy nem csak azt. Faragó Tamás (íme, egy montreali visszatérő...) garnitúrája Keményéhez hasonlóan simán bemasírozott a Világ Liga-döntőjébe, s feltett célja, hogy éremnél alább Kanadában se adja.

A még itthon tréningező úszók csonka küldöttséggel vágnak neki a tengerentúli útnak: a sportági elnökség eleve kilencüknek adott csupán rajtengedélyt, ám a lehetőséget kapók közül sem élt mindenki az alkalommal. Kovács Ágnes balesetére, Gyurta Dániel pedig gyenge formájára hivatkozva mondta le a túrát, a jövő vasárnap kezdődő programban azonban így is lesz magyar aranyesélyes. Cseh László bő hónapja Európa-csúccsal jelezte, hogy tavalyi balatoni "félre lépése" és az athéni bronz után merészebb terveket sző, ráadásul fő számában, 400 méter vegyesen nem kell megküzdenie a jelen úszósportjának kimagasló egyéniségével, az ezen a távon nem induló Michael Phelpsszel.

Az amerikai gigász tehát másra koncentrál, a montreali szervezők viszont hónapok óta ugyanarra. Nevezetesen, hogy a kezdeti súlyos anyagi gondok dacára sikerrel rendezzék meg az év egyik legjelentősebb és legnagyobb mezőnyű (145 ország sportolóit fogadó) sporteseményét. Bizottságuk korábbi elnöke nem érte meg a rajt napját: azt követően, hogy a Nemzetközi Úszó Szövetség átmenetileg elvette a kanadaiaktól a házigazdai jogot, öngyilkosságot követett el. A tragédia után - annak hatására? - a FINA mégiscsak megkegyelmezett.

Holnaptól az is kiderül, jól tette-e.

Kanadai magyarok

Hosszútávúszás: Gercsák Csaba, Barsi Claudia.

Műugrás: Hajnal András.

Úszás: Bodor Richárd, Cseh László, Flaskay Mihály; Boulsevicz Beatrix, Jakabos Zsuzsanna, Nagy Réka, Risztov Éva.

Vízilabda. Férfiak: Gergely István, Szécsi Zoltán (kapusok); Biros Péter, Fodor Rajmund, Kásás Tamás, Kiss Csaba, Kiss Gergely, Madaras Norbert, Molnár Tamás, Steinmetz Ádám, Szívós Márton, Varga Dániel, Vári Attila. Nők: Horváth Patrícia, Serfőző Krisztina (kapusok); Brávik Fruzsina, Benkő Tímea, Drávucz Rita, Kisteleki Dóra, Pelle Anikó, Stieber Mercedes, Takács Orsolya, Tomaskovics Eszter, Tóth I. Andrea, Valkay Ágnes, Zantleitner Krisztina.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.