Igen a Margit-szigeti úszó Eb-re

A Fővárosi Bíróság elutasította a civil szervezetek keresetét Budapest Főváros Közigazgatási Hivatalával szemben, így 2006-ban a főváros a Margit-szigeten rendezheti az úszó-, műugró, szinkronúszó és nyílt vízi úszó Európa-bajnokságot. Az ítélet jogerős.

Hosszas procedúra után tegnap elutasította a Fővárosi Bíróság a Kék Forrás Környezet- és Természetvédelmi Egyesület, az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetsége, valamint a Mozgalom a Margit-szigetért szervezetek keresetét, amelyben ellenezték a 2006-os úszó Európa-bajnokság szigeti megrendezését. A felperesek álláspontja szerint a Hajós Alfréd Sportuszoda műemlékvédelem alatt áll, ezért át nem építhető. Az uszoda bővítése súlyosan károsítaná Budapest legszebb védett közparkját, s pótolhatatlan, egészséges fákat vágnának ki. A teherautók, a munkagépek háborítanák a környező parkok nyugalmát - nyilatkozták a Mozgalom a Margit-szigetért tagjai.

A civilek szerint az elvi és végleges építési engedélyt kiadó Budapest Főváros Közigazgatási Hivatala nem kért megfelelő szakhatósági hozzájárulást az ügyben. Azt is nehezményezték, hogy a hivatal - mielőtt ismerte volna a tegnapi tárgyalás végeredményét - több fát is kivágatott a természetvédelmi területről. Tizenkét fát átültettek ugyan a sziget egy bizonyos részére, de - állításuk szerint - ebből kettő már kihalt, és nyolc a betegség jeleit mutatja. Megítélésük szerint az uszoda kibővítése nem szolgálja a közérdeket, mert az építendő két nyílt színi medencét csak a nyári időszakban tudják használni az úszni vágyók. Sőt, az építkezés a sportág javát sem szolgálja, mivel nem lehet egész évben versenyt rendezni, a műugró versenyekhez szükséges ugrófalnak pedig rossz a tájolása. Athénban például emiatt három baleset is történt - állítják a civilek. Szerintük egyébként az új uszodát és annak járulékos létesítményeit - egy körülbelül ötemeletes épületet, valamint egy lelátót - előbb-utóbb úgyis magánkézbe adná az állam és a fővárosi önkormányzat. Ez szintén a közérdeket sértené.

- Nem az a kérdés, hogy a jövőben kié lesz a két medence a járulékos építményekkel együtt - ezzel érvelt a tegnapi tárgyaláson az alperes közigazgatási hivatal jogi képviselője. - A zöldszervezeteknek a környezetvédelmi kérdésekre kell koncentrálniuk, és nem az építési, tulajdonjogi problémákra.

A per során kiderült, hogy az alperes Budapest Főváros Közigazgatási Hivatala a jogszabályoknak megfelelően járt el: szakhatósági véleményt kért, mielőtt megadta volna az építési engedélyt. A természetvédelmi és a környezetvizsgálatot a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség el is végezte, majd megadta az engedélyt a sportlétesítmény bővítésére. Az építési engedélyben egyben benne van a fakivágási engedély, így az építtetők nem hibáztak, amikor fakivágásba kezdtek. A Hajós Alfréd Sportuszoda pedig továbbra is a magyar állam és a fővárosi önkormányzat tulajdona marad - hangsúlyozták a bíróságon.

A Fővárosi Bíróság a becsatolt dokumentumok alapján bizonyítottnak látta, hogy a közigazgatási hivatal körültekintően és szabályosan járt el az ügyben, ezért elutasította a környezetvédők és civil szervezetek keresetét. A Magyar Úszószövetség örömmel fogadja a bíróság döntését, az ifjúsági úszó Európa-bajnokság lezárulta után, vasárnap, le is teszik az új Hajós Alfréd Sportuszoda alapkövét.

Már megkezdõdtek az elõkészületek
Már megkezdõdtek az elõkészületek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.