Össztűz az elnök eszére

Túl bonyolult az ügy, az emberek nem veszik a fáradságot a megértésére - panaszkodott egy liberális politológus, hozzátéve: izgalmasabb lenne, ha nőügyről volna szó.

Karl Rove-ot azonban nem érdeklik a nők. Csak a pártpolitika izgatja. De az nagyon. Az 54 éves fehér házi tanácsadó három évtizede áll a Republikánus Párt és a jelenlegi elnök családjának szolgálatában. Nem véletlenül lett az a róla szóló könyv címe: Bush agya.

A Rove körül kirajzolódó botrány a demokratáknak olyan, mintha hájjal kenegetnék őket. Ha van, akit szenvedélyesen gyűlölnek, az George W. Bush korábbi kampányfőnöke. Sokan az elnöki stáb jelenlegi helyettes vezetőjének tulajdonítják, hogy az ifjabb Bush kétszer is győzött az elnökválasztáson. Rove szenvedélye a kampányszervezés, elmondása szerint azért, mert kisgyermek korában megverte egy szemben lakó, a demokratákat favorizáló lány. Attól fogva republikánus választási plakátokkal ragasztotta tele a szobáját.

A történet ott kezdődik, hogy Joseph Wilson nagykövetet 2002-ben Nigerbe küldték annak kiderítésére, van-e alapja az iraki urániumvásárlásokról szóló pletykának. A diplomata az ügyletnek nem talált semmit, ám megdöbbenve tapasztalta, hogy a Fehér Ház a jelentését figyelmen kívül hagyva rendületlenül ismételgette a vádat. Erről 2003 júliusában írt egy cikket a The New York Timesba. A veterán konzervatív publicista, Robert Novak a The Washington Postban kormányforrásokra hivatkozva megírta, hogy Wilsont nem is a Fehér Ház vagy a CIA, hanem a kémszervezetnél a tömegpusztító fegyverek terjedésének megakadályozásán dolgozó felesége, Valerie Plame küldte Nigerbe. Csakhogy Mrs. Wilson fedett CIA-ügynök volt, nevének szándékos nyilvánosságra hozatala súlyos bűncselekmény.

A független vizsgálat kiderítette, hogy nem csupán Novak jutott a titkos információhoz. A többi újságíró közül kettőt azonosítottak: a Time magazintól Matthew Coopert és a The New York Timestól Judith Millert. Azt nem tudni, Novak milyen alkut kötött az ügyésszel. Cooper és Miller viszont kutyaszorítóba került, mert szakmai okokból (hogy a riporterek a jövőben is névtelenséget ígérhessenek bizalmas forrásaiknak) nem fedhette fel, honnan tudott Plame-ről, de a vizsgálattal való szembeszegülés miatt elzárással fenyegették meg őket.

Cooper közben felhatalmazást kapott Rove-tól, hogy elmondhassa: tőle tudott Plame-ről. Ezzel még nem bizonyosodott be, hogy a tanácsadó "szándékosan" adott ki államtitkot. A demokraták Rove lemondását követelik. A vizsgálat azonban októberig tart, Miller is addig marad a rács mögött, hacsak nem adja ki a forrását, aki a jelek szerint nem Rove. A gyanú Cheney alelnök stábfőnökére, Lewis "Scooter" Libbyre esik. A demokraták nem is merik elhinni, hogy két ilyen jobboldali kulcsfigurától szabadulhatnak meg. Egynek is örülnének.

Karl Rove, szokásos helyén, George W. Bush mögött. Csak a politika és kampány izgatja
Karl Rove, szokásos helyén, George W. Bush mögött. Csak a politika és kampány izgatja
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.