Drasztikusan csökken a lakásvételek száma Budapesten
A lakáspiac valós helyzetét a legpontosabban az illetékhivatalokhoz beérkező szerződések száma és tartalma mutatja. A hirdetésekben és az ingatlanközvetítők adatbázisában minden korábbinál több eladó ingatlan szerepel, ehhez képest a megkötött üzletek száma folyamatosan csökken. Idén június végéig mindössze 37 640 lakóingatlan (ebből mintegy 27 ezer lakás) adásvételi szerződése érkezett be Budapestről, ami több mint tizenötezerrel kevesebb a tavalyi első félévinél. Ráadásul - amint arról Heves Gábor, a főváros illetékhivatalának ügyosztályvezetője tájékoztatott - a helyzet az idén várhatóan már nem lesz jobb, mivel a lakáspiacon a második fél évben hagyományosan kevesebb szerződés köttetik. A tavaly eladott 79 800 fővárosi ingatlan közül több mint 53 ezerre június végéig megkötötték a szerződést. E szerint az idén várhatóan összesen legfeljebb 55-60 ezer lakás cserél gazdát, ennél nagyobb forgalomra aligha lehet számítani.
Az adásvételi szerződésekből kiderül, hogy a tavaly november és idén április között eladott lakások közül majdnem minden tizedik panel volt, és csaknem minden negyedik új építésű. Lakást eladni nehéz és lassú lett, de az árak a szerződések adatai alapján nem csökkentek. Még a sokak által eladhatatlannak ítélt panelek ára is átlagosan 10 százalékkal emelkedett, a többi lakástípusban pedig 15 százalékos az árnövekedés az utóbbi másfél évben.
Az illetékhivatal adatai szerint az utóbbi három és fél évben mindössze 180 olyan lakóingatlant adtak el, amelyek értéke meghaladta a tervezett luxusadó határául szánt százmillió forintos küszöböt. Ezek közül tíz adásvételi szerződésben 500 millió forint fölötti vételár szerepel. Igaz - tette hozzá Heves Gábor -, több olyan üzlet van, amely bontandó házakat felvásárló cégekhez fűződik. Az idei toplistát egy XII. kerületi ház vezeti, amelyet 1,6 milliárd forintért vásárolt meg új tulajdonosa.
Az uniós csatlakozás nem forgatta föl a budapesti lakáspiacot, ellenben Nyugat-Magyarországon, elsősorban Győrben és környékén, Veszprémben, Sopronban és Kőszegen, valamint a határ közelében a korábbinál több külföldi vásárol, elsősorban osztrák állampolgár. A fővárosban pusztán anynyi történt, hogy míg három éve az izraeliek, újabban már az írek veszik a legtöbb lakást. A külföldi vevőket azonban nem a drága, hanem csak a harmincmillió forint alatti áron megkapható lakások érdeklik, az efölötti kategóriában ugyanis nem remélnek igazi áremelkedést.