Szén-dioxidot vegyenek!

Az Egyesült Államok továbbra is elutasítja a kiotói jegyzőkönyvet, ám jó néhány amerikai óriáscég meghallotta a kor szavát, és igyekszik zöldebbnek feltűnni a washingtoni kormánynál.

A részben magyar származású Richard Sandor közgazdász kezdeményezésére két éve megalakított Chicagói Klíma tőzsdén (CCX) jelen lévő száznál több vállalat - köztük a Ford, a BP America és a DuPont -, valamint Chicago, Mexikóváros és több más észak-amerikai, illetve brazil város önkormányzata együttesen több káros anyag kibocsátásáért felelős, mint több nagy ipari ország együttvéve. A törvényi szabályozás híján önkéntes alapon működő tőzsdén a globális felmelegedés fő okozójának tartott üvegházhatást kiváltó gázokat lehet adni-venni. Az egyéb "üvegházgázokat" - például a metánt vagy a nitrogén-oxidot - szén-dioxid-egyenértékre számítják át. A kereskedés tárgya a CFI (Carbon Financial Instrument), azaz száz tonna szén-dioxid, amelynek május végi záróárfolyama idei kibocsátás esetén tonnánként 1,34 dollár volt.

A résztvevők vállalták, hogy az 1998-2001-es károsanyag-kibocsátásuk átlagához képest 2003-tól évente egyszázalékos csökkenést érnek el. Aki erre nem képes, az megveheti mások "felesleges" kvótáját. Egyes amerikai és brazíliai környezetvédelmi projektekben való részvételért is jár tőzsdei kredit. Richard Sandor lapunk kérdéseire e-mailben válaszolva azt írta, hogy az eredmény minden várakozást felülmúlt: már az első évben minden résztvevő teljesítette a vállalást, és mostanra 8 százalékos csökkentést értek el. Két és fél év alatt csaknem hárommillió tonna káros anyag "cserélt gazdát", s Amszterdamban április óta működik európai leányvállalatuk, ahol a kiotói jegyzőkönyvhöz csatlakozott államok cégei folytatnak hasonló adásvételt. Itt két hónap alatt több mint tízmillió tonna volt a forgalom.

Richard Sandor szerint a nemzetközi cégeket az is motiválja, hogy Európában, illetve a kiotói egyezményt aláíró más országokban is vannak érdekeltségeik, amelyekre eleve vonatkoznak a károsanyag-kibocsátás csökkentését előíró szabályok. A cégek az amerikai kormánypolitikától függetlenül látják, merre haladnak a dolgok, és időben akarnak váltani. Másrészt attól is tartanak, hogy később óriási összegű kártérítési perek indulnak ellenük.

A Greenpeace aktivistái az ESSO egyik luxembourgi kútjánál tüntetnek a kiotói jegyzõkönyv mellett
A Greenpeace aktivistái az ESSO egyik luxembourgi kútjánál tüntetnek a kiotói jegyzõkönyv mellett
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.