Felszámolásra ítélt Medicor

Felszámolják a Medicor Kereskedelmi Rt.-t - tudtuk meg. Bár a cég már régebben túladott a nagy múltú orvosiműszer-gyártó részlegeken, az általa forgalmazott berendezések garanciája bizonytalan.

Felszámolási eljárás indult a több mint 40 éves hagyományokat magáénak tudó Medicor orvosiműszer-gyártó jogutódja, a Medicor Kereskedelmi Rt. ellen - értesült lapunk. A nagy múltú gyár a rendszerváltásig mintegy 12 ezer embernek adott munkát. Ezt követően a létszám 2-3 ezerre csökkent, de életben tudtak maradni. Meglehetősen komplikált módon bár, de az elmúlt évtized végéig lényegében állami tulajdonban maradtak. Ekkor a legfőbb termelőegységekre "lecsapott" a General Electric és a Magyar Amerikai Vállalkozási Alap (MAVA). A központi cég, amelyet a menedzsment kft.-je vett meg, ekkortól kereskedelmi és fővállalkozói feladatokat vállalt. A gyártási kultúra a magánosított - azóta több tulajdonosváltáson is keresztülment - vállalkozásokban lényegében máig fennmaradt, noha a MAVA-hoz került Medicor Műtőtechnika 2003 óta felszámolás alatt áll, vagyonát darabonként árverezik.

Az elmúlt években az rt. részint a Medicor-hagyományokat követő, részint más gyártók orvostechnikai berendezéseit értékesítette, jórészt külföldön. De tovább őrizte a jól bejáratott név patináját is, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még tavaly év végén is büszkén emlegette az orosz piacra sikeresen exportáló vállalatok sorában. Noha évente milliárdos árbevételt tudtak elérni, emögött csupán néhány nagy szerződés állt, így egy-kettő kiesése képes volt bedönteni a céget - magyarázza az elmúlt évtizedekben a Medicort szinte egy személyben jelképező Gábor Péter elnök-vezérigazgató. Úgy véli, hitelezőjük, a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) is hozzájárult a bukáshoz, mert beszüntette finanszírozásukat. A legnagyobb tartozásuk, mintegy 200 millió forint eme pénzintézet felé áll fenn. Az általuk leszállított berendezések garanciáját elvileg nekik kell állniuk, de a felszámolási szabályok értelmében erre akkor lesz lehetőség, ha marad rá pénz - fejtette ki. Szerinte a kiárusítás után akár még maradhat is, hiszen a 200-300 milliós tartozásállománnyal szemben legfőbb értékük, a központi irodaház áll, amit az MKB tavaly 450 millió forintra értékelt. (Vagyonelemeik közé tartozik egy másik ingatlan és egy kisebbségi rész a Medicor Röntgen Kft.-ben is.) Az azonban ma már bizonyosnak látszik: az rt. felszámolásával 110 ember kerül az utcára. Az elnök-vezérigazgatót lelkileg igencsak megviselik az események: még nem tudja, mit fog csinálni, de a jövőben bizonyosan nem ebben az üzletágban kíván tevékenykedni.

Gábor Péter egyébként aktív politikai tevékenységet is folytat: mint közgazdász és MSZP-tag az utóbbi évek során számos publicisztikában taglalta a párt ügyeivel kapcsolatos véleményét. Ezekben többek között állást foglalt Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc "ellen" is. Ennek kapcsán most leszögezte: politikai és gazdasági szerepvállalását határozottan el kívánja határolni egymástól. Sosem próbálta felhasználni politikai tőkéjét a Medicor ügyeinek előbbre vitelére, amire - ha más nem - a jelen események bizonyítékot szolgáltatnak. Maliciózusan hozzátette: óhatatlanul hozzájárult a Medicor bukásához, hogy a jelenlegi kormány, választási ígéretei ellenére, jóval kevesebb pénzt biztosított a magyar egészségügy műszerezettségének javítására, mint az azt megelőző Fidesz-kabinet.

Vezetőváltás Herenden

A Herendi Porcelánmanufaktúra Rt. igazgatósága felmentette tisztségéből Polányi Sándort, a cég vezérigazgatóját, és átmenetileg Kiss Sándor igazgatósági tagot bízta meg a cég vezetésével. Gaál Zoltán elnök elmondta: a társaságnak az első fél évben nem sikerült teljesítenie a 2005-re szóló üzleti terv időarányos részét, és az sem zárható ki, hogy év végére veszteséges lesz. (A vállalkozás a tavalyi 6,2 milliárd forintos forgalmát idén 7,2 milliárd forintra kívánta emelni, nyereségét százmillió forintról 280 millió forintra feltornázni.) Az elnök hozzátette: a vezérigazgató felmentését indokolja az is, hogy a cég stratégiaváltása a vártnál lassabban haladt. Gaál sajtóértesülésekre reagálva közölte: nincs napirenden az 1400 fős létszám csökkentése, a dolgozók sorsáról egyébként is csak az új menedzsment dönthet majd. Polányi Sándor, a Vivendi Telecom Hungary korábbi vezérigazgatója, akit a herendi cég élére 2003 novemberében neveztek ki, leváltására elfogadható magyarázatnak tartja, hogy a társaság vártnál gyengébb teljesítményét. Ennek ellenére valószínű - mondja -, hogy felmentése valódi oka nem a tavalyinál négy százalékkal magasabb, a tervezettől azonban 8,4 százalékkal elmaradó árbevétel. Az általa vélt okot azonban lapunkkal nem osztotta meg. (Veszprémi tudósítónktól)

A röntgengépek gyártását már évekkel korábban kiszervezték
A röntgengépek gyártását már évekkel korábban kiszervezték
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.