A magyar kormány hatékony lépéseket tett a GDP 3,6%-át kitevő ez évi hiánycél elérése érdekében - nyugtázta szerdán az Európai Bizottság (EB), mindamellett ingatagnak tartva a magyar költségvetési helyzetet.
Brüsszel: Hatékony magyar lépések, de ingatag büdzsé
Brüsszel álláspontját a túlzottdeficit-eljárás keretében az ősszel fogadhatja el a tagállamok pénzügyminiszteri tanácsa (Ecofin.) Az EB ezúttal pozitív értékelése tartalmában a hétfőn már kiszivárgott javaslattervezetet tükrözi. - Igazán biztatónak találom a 2005. évi hiánycél elérését célzó korrekciós intézkedéseket. A rendezett államháztartás kulcsfontosságú a magyar gazdaság és az állampolgárok számára. Ezt kell követni nemcsak ebben az évben, hanem 2005 után is - nyilatkozta Joaquín Almunia, az EB illetékes tagja. Brüsszel elismeri, hogy a magyar hatóságok végleg befagyasztották a kiadások egy részét és korlátozták az előző évekről áthozott kifizetési előirányzatok felhasználását. Az EB ugyanakkor figyelmeztet: a büdzsé helyzete továbbra is ingatag, , s amennyiben az év folyamán túlköltekezés lépne fel, további kiegészítő intézkedéseket kell tenni. A költségvetési helyzet sérülékenységét az EB abban látja: lejárnak az idei egyszeri intézkedések, a nemrégiben bejelentett adócsökkentések következtében pedig jövőre mérséklődnek a bevételek, miközben a beruházási kiadások várhatóan emelkednek.
Veres János pénzügyminiszter a brüsszeli magyar újságírók előtt vázolta, hogy a kormány az elmúlt négy hónapban milyen intézkedéseket tett az Ecofin márciusi ajánlásainak teljesítése érdekében. 1. Június elején 125 milliárd forintot zárolt a 163 milliárdos költségvetési tartalékot; utóbbit később 60 milliárddal tovább emelte. 2. Az idei évre nem hozott adócsökkentést vagy elengedést eredményező döntést. 3. Megemelte a szerencsejáték-adót. 4. Rendelkezett arról, hogy az áfabefizetések ún. harmadik országok esetén ne önbevallás, hanem kivetéses alapon történjenek.
A túlzottdeficit-eljárás egy évvel ezelőtt indult Magyarország ellen, mert a költségvetési hiány meghaladta a stabilitási és növekedési paktum szerint megengedett 3%-os felső határt. A kormány az év végén módosította a hiánycélt, s új konvergenciaprogramot terjesztett be Brüsszelben. Ezt az EB és az Ecofin is jóváhagyta, márciusban azonban kiegészítő intézkedéseket sürgetett. A jövő évi hiánycél egyébként 2,9%, az euró bevezetésének céldátuma pedig továbbra is 2010.
(Brüsszeli tudósítónktól)