Érettségi: fele annyian buktak meg mint korábban

Az idén fele annyian buktak meg az érettségi vizsgákon mint a korábbi években - közölte Sipos János közoktatási helyettes államtitkár egy budapesti sajtótájékoztatón kedden.

A leggyakoribb érettségi tantárgyakból néhány tizeddel most jobban érettségiztek a diákok mint az előző években a régi követelményekből - tette hozzá.

Az érettségi összesített átlaga az idén 3,66 volt, míg 2003-ban 3,52, 2002-ben 3,48. A diákok matematikából 3,38, történelemből 3,75, magyarból 3,53-as átlagot értek el a mostani vizsgákon. Angolból és németből 3,91, fizikából 3,85, kémiából 3,78 biológiából 3,94-es átlagot teljesítettek az érettségizők.

Közlése szerint nem állta meg a helyét az a korábban elhangzott állítás, miszerint nem éri meg a jól tanuló diákoknak emelt szintű érettségi vizsgát tenni. Az emelt szinten vizsgázók 70-85 százaléka legalább 60 százalékos eredményt ért el, amely érettségi ötöst és a felvételin 24+7 pontot ér - hangsúlyozta.

A szaktárca háttéranyaga szerint az emelt szinten vizsgázók közül magyarból a diákok 52,2 százaléka, történelemből 78,5 százaléka, matematikából 84,9 százaléka, angolból 70,9 százaléka, németből 80,3 százaléka jeles eredményt ért el. Erre hivatkozva Sipos János elmondta: angol és német nyelvből ez ingyenes középfokú C típusú nyelvvizsgát ér, informatikából pedig a 2.824 jeles osztályzatú diák ECDL vizsgához juthat.

Hozzátette: nem bizonyult valósnak az sem, hogy tömegével fellebbeztek a tanulók az írásbeli dolgozatok javítása miatt. Középszinten iskolánként 1-2 panasz érkezett, míg emelt szinten a 26.711 jelentkező közül 2.770 jogorvoslatot nyújtottak be, ez a dolgozatok 10,37 százaléka.

Pósfai Péter, az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont vezetője arról beszélt, hogy sikeres szintemelő vizsgát 3.969-en tettek, míg államilag elismert nyelvvizsga bizonyítványát 1.655 vizsgázó váltotta be emelt szintű ötös eredményre.

Sipos János kérdésre válaszolva elmondta, a felvételi pontszámok magasabbak lesznek, mint a korábbi években. Ugyanakkor közölte: nem fél attól, hogy sok olyan kar lesz, ahol gondot jelent a ponthatárok meghúzása. A rangsor megállapításakor nem csak az számít, hogy kinek milyen érettségi eredménye van, hanem a nyelvvizsga, illetve annak fokozata is - jegyezte meg a helyettes államtitkár.
(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.