Srebrenica a nemzetközi közösség kudarca
A nemzetközi közösség kudarcának nevezte a srebrenicai vérengzést Richard Holbrooke volt amerikai főtárgyaló és Jack Straw brit külügyminiszter. Holbrooke, az amerikai kormányzat volt balkáni megbízottja a megemlékezés helyszínén kijelentette, hogy Srebrenicának soha nem lett volna szabad megtörténnie. "Srebrenica a NATO és az ENSZ-békefenntartók kudarca" - hangoztatta.
Holbrooke hangsúlyozta, hogy a vérengzés fő felelősének tartott Radovan Karadzsics volt boszniai szerb elnököt és Ratko Mladics tábornokot a hágai Nemzetközi Törvényszék elé kell állítani. Straw a nemzetközi közösség szégyenének nevezte, hogy nem volt képes megakadályozni a mészárlást.
A boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én foglalták el az akkor holland ENSZ-békefenntartók védelme alatt álló kelet-boszniai muzulmán enklávét, amelynek nyolcezer férfi- és fiúlakosát a következő napokban lemészárolták.
A nemzetközi közösség nyomására Karadzsics 1996 júniusában áttestálta elnöki hatáskörét Biljana Plavsics alelnökre, és távozott pártja, a Szerb Demokrata Párt (SDS) éléről. Az Egyesült Államok határozott figyelmeztetése után láthatatlanná vált - attól kezdve, lassan tizedik éve rejtőzködik, bár nemzetközi körözése és Washington ötmillió dolláros vérdíja sosem vesztette érvényét. Illegalitásával nem csökkent, hanem tovább nőtt híveinek tábora, a szerbek körében ma is sokan hősnek tartják - Mladicsot is -, az őt ábrázoló jelvények, pólók és matricák gyártása kész iparággá fejlődött.
A boszniai békefenntartó haderő az elmúlt években több hajtóvadászatot indított Karadzsics kézre kerítésére - hasztalan keresték Paléban, a kelet-boszniai hegyvidéken és a montenegrói határon. Annak sem volt foganatja, hogy a nemzetközi közösség boszniai főképviselője, Paddy Ashdown drákói intézkedéseket foganatosított pártja és állítólagos támogatói ellen; megvonta az SDS költségvetési támogatását is.