Gyászolók és megemlékezők tízezrei rótták le kegyeletüket hétfőn, a srebrenicai népirtás tizedik évfordulóján a vérengzés nyolcezer áldozatának emléke előtt a kelet-boszniai Potocariban; a tragédiáról szólva a külföldi méltóságok a nemzetközi közösség szégyenéről beszéltek és a bűntény tetteseinek kézre kerítését követelték.
Srebrenica: az USA és az EU elnézést kért
Helyszíni becslések szerint a potocari emlékparkban közel ötvenezren rótták le kegyeletüket.
Szerbia-Montenegró és külön Szerbia, Horvátország és Albánia elnöke volt jelen a megemlékezésen, más országok külügyminiszteri szinten képviseltették magukat.
Magyarországot Bársony András, a Külügyminisztérium politikai államtitkára képviselte a megemlékezésen, melynek kezdetén a vendégek felkerestek egy tömegsírt és megtekintettek egy, a tragédiáról készült dokumentumfilmet.
Külföldi politikusok beszédeikben azt hangsúlyozták, hogy a bűntényért személyes felelősség terheli a tetteseket, nem tehető kollektív bűnössé semmilyen nép, amelynek nevében ők cselekedtek. Erélyesen követelték a nyolcezer srebrenicai haláláért leginkább felelős Radovan Karadzic volt boszniai elnök és Ratko Mladic hadseregparancsok kézrekerítését, és szégyennek nevezték azt, hogy a nemzetközi közösség nem volt képes magakadályozni a tragédiát.
A vezeklés gondolata jellemezte Richard Holbrooke, Washington egykori balkáni békealkusza és Jack Straw brit külügyminiszter felszólalását, s a nemzetközi közösség "kolosszális, kollektív és szégyenletes hibájáról, borzalmas leckéről" szólt az emlékünnepségen felolvasott üzenetében Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője is.
A boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én foglalták el az akkor holland ENSZ-békefenntartók védelme alatt álló kelet-boszniai muzulmán enklávét, amelynek nyolcezer férfi és fiú lakosát a következő napokban lemészárolták. A város környékén feltárt közel ötven tömegsírból eddig mintegy ötezer tetemet hantoltak ki, közülük 2079-et azonosítottak.
A megemlékezésen a potocari emlékparkban a hozzátartozók keserű zokogása közepette, komor dallamok gyászos hangulatában végső nyugalomra helyezték mintegy 610 újonnan azonosított áldozat maradványait az eddig eltemetett 1327 sorstársuk mellé. A legfiatalabb közülük 14, a legidősebb 94 éves volt.
Sulejman Tihic, a boszniai államelnökség bosnyák tagja azt hangoztatta, hogy "a múlt igazsága érdekében - amely a jövő alapját képezi - ki kell mondani, hogy az ENSZ nem védte meg Srebrenica lakóit, a szerb erők prédájául hagyta őket". Leszögezte, hogy nem szabad kollektív felelősségről beszélni, a vétkesek pedig nem lehetnek hősök, "mert nincs nemzetiségük, sem hitük". Tihic szavai alighanem Boris Tadic szerb elnökhöz is szóltak, az első szerbiai közjogi méltósághoz, aki személyesen rótta le kegyeletét a mészárlás nyolcezer áldozata előtt. A szerb elnök komoly kockázatot vállalt útjával, hiszen egyes srebrenicai szervezetek hevesen ellenezték jelenlétét, ráadásul a minap 35 kilogramm robbanóanyagot találtak az emlékközpontnál.
A félelmek ellenére incidens nem történt, de az elnök példás magatartása ellenére a szerbiai társadalom továbbra is mélyen megosztott a srebrenicai bűntény megítélésében, jóval többen vannak azok, akik vitatják a tragédia súlyosságát. A belgrádi média híradásaiban arra emlékeztetett, hogy hétfőn és kedden a Srebrenica környéki szerbek lakta települések lakói is gyászolják a srebrenicai vérengzés előtti három évben kivégzett több ezer szerb áldozatot.
(MTI)