Nem tagad Van Gogh feltételezett gyilkosa

A marokkói-holland Mohammed Bouyeri a bíróság előtt elismerte, hogy vallási meggyőződésből ölte meg a filmrendezőt. Amszterdami pere már kedden véget érhet, s akár életfogytiglani börtönre is ítélhetik.

Egy muzulmán ima részlete arabul, egy-két jelentéktelen mondat hollandul - a 27 éves Mohammed Bouyeri jobbára hallgatásba, s egy palesztin kendőbe burkolózott amszterdami pere nyitónapján. A különlegesen szigorú biztonsági intézkedések mellett megkezdődött tárgyaláson a marokkói-holland kettős állampolgárságú, már Amszterdamban született második generációs bevándorlót több pontban vádolják. Legfőképpen azzal, hogy november elején előbb megkéselte, majd lőfegyverrel megölte az éppen az utcán bicikliző Theo van Gogh filmrendezőt (mellesleg a nagy németalföldi festőművész leszármazottját.) Továbbá azzal, hogy az őt a helyszínen elfogó rendőrök és járókelők életére tört, valamint munkájában akadályozta Ayaan Hirsi Ali liberális képviselőnő, mivel halálosan megfenyegette, s ezzel rendőri védelem alá kényszerítette. Noha Bouyerit már korábban összefüggésbe hozták egy hollandiai iszlám terroristasejttel, a Hofstaddal is - ennek egyes tagjai Pakisztánban járva iszlám háborúban, dzsihádban való részvételre kaptak kiképzést - ezt a vádpontot az ügyész a megalapozott bizonyítékok hiányában végül ejtette.

Bouyeri egy fejbólintással válaszolt a bíró azon kérdésére, hogy vallási meggyőződésből követte-e el tettét. Mint védője elmondta, védence kérésére nem terjeszt elő érveket. Így a perrendtartás szerint a bizonyítékok felsorakoztatása is elmarad, a per már kedden véget érhet. A fiatalembert életfogytiglani börtönbüntetésre ítélhetik, amit Hollandiában - szöges ellentétben például Belgiummal - szó szerint kell érteni. A tárgyalóteremben megjelentek a Van Gogh-család tagjai is, reményüket fejezve ki, hogy ezt a büntetést meg is kapja.

A 47 éves Theo van Gogh vörös posztó volt a mintegy 900 ezres hollandiai muzulmán közösség radikális része szemében. Alávetettség című filmjében például nyíltan taglalta az iszlám társadalmak nőellenes jellegét és a kényszerházasság intézményét. Miután az alkotást a holland televízió is bemutatta, a rendező és Hirsi Ali, a szomáliai származású, iszlám kényszerházasságot is megjárt ötletgazda számos fenyegetést kapott. Van Gogh ezeket nem vette komolyan, s így Pim Fortuyn jobboldali populista politikus - az iszlám vallás és társadalom nem kevésbé epés kritikusa - sorsára jutott, akivel két és fél évvel azelőtt hasonlóan banális körülmények között végzett gyilkosa, egy radikális állatvédő.

A Fortuyn-gyilkossághoz hasonlóan Van Gogh megölése is mélyen felkavarta a holland társadalmat, s a pattanásig feszítette a húrt az etnikai közösségek egyébként sem feszültségmentes viszonyában. Bosszúra és ellenbosszúra esküdött bandák számos mecsetet, illetve keresztény templomot támadtak meg, gyújtottak fel országszerte.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.