Az osztrák elnök óvott a vak gyűlölettől merényletek után
Heinz Fischer köztársasági elnök az ORF-televíziónak adott vasárnapi bécsi nyilatkozatában nem támogatta azokat a felvetéseket, hogy a londoni terrortámadások nyomán korlátozzák a polgári szabadságjogokat a magánéletbe való nagyobb beavatkozás eszközeivel, például a telefonbeszélgetések és az internetes levelezés rögzítésével.
A volt szociáldemokrata politikus - aki egy évvel ezelőtti államfővé választásakor lemondott minden párttisztségéről - hangsúlyozta, hogy sokkal inkább arról van szó: védelmezni kell az (európai) életformát, és el kell gondolkozni azon, hogyan lehetne küzdeni a terrorizmus mögött fellelhető zavaros elképzelésekkel szemben. Fischer elmondta, az osztrák igazságügyi miniszterrel tartott konzultációján megállapították, hogy Ausztriában kielégítő a jogi helyzet, semmiféle drámai változtatásra nincs szükség az osztrák társadalmi struktúrában. Ezenkívül Ausztria nem képez elsődleges terrorista célpontot, de meg kell vitatni a biztonság javítását célzó európai javaslatokat.
Az államfő szerint megfelelő az együttműködés az osztrák állami szervek és az Ausztriában élő muzulmánok között, valamint a muzulmán vallási közösséggel is. Emlékeztetett arra, hogy a semlegesség alapján Ausztria - Svédországhoz és Finnországhoz hasonlóan - nem vett részt az iraki háborúban, és ennek is meghatározott jelentősége van. Kifejtette, hogy nem szabad engedni a gyűlölet és az erőszak kiszélesedésének, hanem továbbra is az értelem alapján kell tevékenykedni. Leszögezte, hogy egészében az iszlám nem ellenség, hanem a felheccelt fanatikusok azok, akiket komolyan kell venni, és a lehető leghosszabb ideig - mindenekelőtt politikai eszközökkel - el kell szigetelni. Heinz Fischer úgy értékelte, hogy a terrorizmus alapvetően nem tudja eltántorítani a kontinensen élőket az európai modelltől és a demokratikus társadalomtól.
Ausztriában egy másik politikus is szóba hozta hétvégi sajtónyilatkozatában az iraki háborút a londoni merényletek kapcsán. Jörg Haider karintiai tartományi elöljáró, a kisebbik kormánykoalíciós párt - a 100 napja alapított Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) - vezetője az osztrák hírügynökségnek kijelentette, hogy az európaiaknak ki kellene vonniuk katonáikat Irakból, amilyen gyorsan csak lehet.
Haider amerikai és brit "gyújtogatókat és háborús uszítókat" okolt az erőszakért. Azt hangoztatta, hogy George Bush amerikai elnök és Tony Blair brit miniszterelnök a szélsőségesek kezére játszott, amikor "hazugsággal megindította az iraki háborút". Szerinte a két politikus "megsértette az arabok becsületét", és "csak katasztrófával végződhet az Irakban érvényesített amerikai módszer, amely katonai erővel akarja megbékíteni Irakot". Haider szerint az európaiaknak önálló békekezdeményezést kellene kibontakoztatniuk, mert ebben rejlik a kulcs a terrorizmus problémájának a megoldásához. Szerinte diplomáciával és tárgyalásokkal kell megtalálni a kiutat, első lépésként kivonni az európai katonákat Irakból. Szerinte Európának jó esélye van arra, hogy értelmes koncepcióval szolgálja a térség stabilitását. "Az arab világ nagyra értékeli Európát, csak azokat nem, akik az Egyesült Államok zsoldosaiként tevékenykednek" - állította Haider.
(MTI)