Kóka Jánossal készített interjút a der Standard

Kóka János közlekedési és gazdasági miniszterrel készített interjút közölt pénteken a Der Standard című liberális osztrák napilap. Petra Stuiber, az Európát gyorsabbá fogjuk tenni címmel megjelent interjú készítője egyebek között megállapította, hogy az új gazdasági miniszter reformelkötelezett, és "pannon temperamentummal talpra akarja segíteni a válságreszkettette EU-t".

A miniszter reményét fejezte ki, hogy csak átmeneti az uniós költségvetési tárgyalások kudarca. Kóka szerint ezzel összefüggésben hozzájárulna a jobb megértéshez annak tudatosítása, hogy "nem vagyunk teher, nem vagyunk semmik". Ezzel összefüggésben hangsúlyozta, "meg kell győznünk Nyugat-Európát arról, hogy mi pluszt adunk". Úgy érvelt, hogy "mi most épp egy óriási felzárkózási folyamatban vagyunk, és ez segít Európának is". Megállapította, hogy Európa Délkelet-Ázsia és az Egyesült Államok mögött poroszkál. Új eszközök kellenek ahhoz, hogy versenyképes maradjon, és ebbe bennünket is be kell vonni, mert mi gyorsítani fogjuk Európát - fejtette ki.

A miniszter hibának nevezte, hogy nem eléggé tudatosították azt, "milyen esélyt jelentünk Európa számára". Hozzáfűzte, hogy ebből adódóan balul sikerült az EU-alkotmány népszavazása is. Mint magyarázta: úgy gondoltuk, az európaiak számára enélkül is világos, milyen jó, hogy mi új partnerek vagyunk. Sokakat azonban nem ért el ez az üzenet, így az ő számukra mi vagyunk a bővítés nyertesei, ők pedig a vesztesei. Kóka szerint nem is a szolidaritás hiányáról van szó a régi és az új EU-tagok között, hanem a szociális vívmányokról és érdekekről. Mi nem a semmiért akarunk támogatásokat; ha mi profitálunk, akkor Európa többi része is profitál - szögezte le. A miniszter a kormány 800 milliárd forintos adócsökkentési programjával kapcsolatban kiemelte, hogy a kabinet nagyobb igazságosságot szeretne érvényesíteni az adórendszerben. Emlékeztetett arra, hogy Magyarország a bővítés nyertese.

Ezzel összefüggésben felsorolta, hogy "a magyar export kétszer olyan gyorsan növekszik, mint az import, a bruttó hazai termék kétszer olyan gyorsan, mint az EU-s átlag, és az infrastruktúra terén is kompetitívek vagyunk". A magyarok ezért keményen megdolgoztak, és ezért a középréteg is rászolgált az adócsökkentésre. Ennek a finanszírozásához pedig hosszú távú perspektívára van szükség. Mindenekelőtt a közszolgálati területen kell takarékoskodni, és több embert kell rábírni az adók befizetésére. Végül pedig meg kell tanulnunk, hogy az EU-s eszközöket a legjobb módon használjuk fel - emelte ki. A gazdasági értelemben már tátrai tigrisnek is elnevezett Szlovákia és Magyarország összehasonlításával kapcsolatban kijelentette, hogy a számok alapján Magyarország jobban áll. A magyar munkanélküliségi ráta például 7 százalékos, míg a szlovák 16. Az 1 főre számított szlovák bruttó hazai termék pedig 25 százalékkal kisebb a magyarnál. A miniszter szerint "a szlovákok - gazdaságilag szólva - mindenre lőnek, ami mozog". Magyarország pedig megválogatja, hogy hova ruházzon be, mert például súlyponti kérdésnek tartja az információs- és biotechnológiát. Magyarország nem konkurál az alacsony fizetésű szektorban, hanem a kiváló minőségű üzemekben érdekelt. Sok nemzetközi cég Magyarországra is hozza operatív központját. Mint mondta, büszkeséggel jelenti ki: mi pannon tigris vagyunk.

Az osztrák lap riportere szerint bizonytalanná válik Magyarországnak az euroövezethez történő 2010-es csatlakozása a költségvetési hiány csökkentése nélkül. Kóka kijelentette, abból indul ki, hogy Magyarország be tudja tartani a határidőt. Felhívta a figyelmet arra, ezért a kormány egyik fő célja, hogy megreformálja a közigazgatást, és csak azokat a feladatokat hagyja meg, amelyek valóban közszolgálatiak. Az osztrák napilap röviden ismertette a miniszter életrajzát is, amelyben megállapította, hogy Kóka gazdaságpolitikáját szakmai körökben is megalapozottnak, komolynak és korszerűnek tartják.

A lap "A pannon tigris" a blues és a pragmatizmus című másik cikkében egyebek között megállapította, hogy az újdonsült EU-tag Magyarország fellendülőben van, a reformmotor azonban még akadozik. A cikkben idézték Lantos Csabát, az OTP igazgatóját, aki szerint a magyarok gyakran siránkoznak, hogy minden rossz, pedig ő azt mondja, hogy "nem is vagyunk olyan rosszak". A cikkben felhívták a figyelmet arra, a svájci KPMG tanácsadó a minap arról adott tájékoztatást, hogy az új EU-tagországok közül Magyarország a legversenyképesebb a legjobb infrastruktúrával, stabil környezettel és a legjobban kiképzett lakossággal, és így értékelik ezt a külföldi beruházók is, élükön Németországgal és Ausztriával. A magyarok inkább szomorkás, semmint rózsaszínű szemléletével kapcsolatban kiváltó okként nevezték meg a mindennapokat, a bonyolult hivatali útvesztőket, az állami szféra elhalasztott reformjait, a még mindig magas költségvetési hiányt, valamint a bürokráciát. A magyar kormány végre felismerte a problémákat, és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hetente terjeszt elő részleteket az állam megreformálását célzó 100 lépés programból.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.