Nem a "magyar sportágak" kerültek ki az olimpiai programból

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) döntése értelmében a baseball és a softball került ki a 2012-es londoni nyári játékok műsorából.

A szervezet szingapúri kongresszusán a tagok külön-külön szavaztak a jelenlegi 28 sportágról, a programban maradáshoz egyszerű többség szükségeltetett. Az álláspontok kialakításához a NOB programbizottságának értékelése szolgált alapul, a testület a jelentésben 33 szempontot - többek között a népszerűséget, az elterjedtséget és a médiaérdeklődést - vett figyelembe.

A NOB a szövetségek korábbi kérésére nem hozta nyilvánosságra a voksolás pontos végeredményét, csupán azt közölte, hogy mely sportágak nem maradhatnak a programban. A végrehajtó bizottság a májusi ülésén fogadta el azt az érvelést, mely szerint a rangsor közzététele jelentősen megnehezítené a leértékelt sportágak szponzorszerzési esélyeit. Dick Pound, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) kanadai elnöke ezzel együtt a pénteki ülésen mégis az átláthatóság, vagyis a szavazás részleteinek megismertetése mellett érvelt.

A Nyári Olimpiai Sportágak Nemzetközi Szövetsége (ASOIF) egyébként június elején a jelenlegi műsor megtartása mellett tette le a voksát.

A kiadott programtól eltérően - mely szombat délelőttre jelezte a döntést - a Nemzetközi Olimpiai Bizottság már pénteken szavazott a nyári játékokra felvételét kérő öt sportágról, de mint kiderült, egyik sem kapta meg az előírt kétharmados többséget, vagyis 2012-ben, Londonban 26 sportág versenyeit rendezik meg, s a fallabda, a golf, a görkorcsolya, a karate és a hétfős rögbi sem szerepel majd a programban.

A NOB programbizottsága még 2002-ben javasolta a baseball, a softball és az öttusa levételét, az az évi novemberi, mexikóvárosi kongresszuson azonban elhalasztották a döntést. Egyúttal viszont határozat született arról, hogy a megújulás jegyében a jövőben rendszeresen terítékre kerül a program. Alapelvként fogalmazódott meg: a 10.500-as versenyzői létszámot és a 301 versenyszámot nem lehet túllépni, ami aztán magával vonta, hogy egy sportág csak úgy kerülhet be a műsorba, ha egy másikat kivesznek onnan.

Pillanatnyilag a karate, a görkorcsolya, a golf, a fallabda és a hétfős rögbi reménykedhet abban, hogy olimpiai sportág lesz, a kandidálásukról a kongresszus - az AFP francia hírügynökség szerint - szombaton dönt. A felvételhez a NOB-tagok kétharmadának a támogatása szükséges.

A baseball 1992 óta szerepelt az olimpiákon. Az amatőr korszak után 2000-ben, Sydneyben már pályára léphettek a profik is. A sportág női változata, a softball 1996-ban került fel az ötkarikás játékok műsorába.

A versenyszámokat illetően a NOB végrehajtó bizottságának van döntési joga. A vb októberben, Lausanne-ban alakítja ki álláspontját.

Schmitt és Aján elégedett

"Örülök annak, hogy a magyar sikersportágak továbbra is a programban maradtak, a háttérmunka meghozta a gyümölcsét" - mondta Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke. "A program kiegyensúlyozott, egyéni és csapatsportok, az emberi erőre, illetve az ügyességre, illetve művészi képességekre alapozó sportok megfelelő arányban vannak műsoron. Ugyanakkor a négyévenkénti szavazás miatt senki sem mehet biztosra, azaz valamennyi, magát veszélyben érző sportágnak azon kell fáradoznia, hogy legközelebb ne kerüljön szóba az esetleges eltávolítása. Úgy érzem, a baseball és a softball elvesztése nem nagy veszteség: ez a két sport elég frissen került be a programba, és nem tudott gyökeret verni az olimpiai családban, csupán egy szűk körnek fűződik ahhoz igazi érdeke, hogy szerepeljenek a műsorban."

"Ezt az eredményt vártam: még a tekvondo helyzete volt igen kritikus, de az végül megmenekült" - fogalmazott Aján Tamás, az ugyancsak Szingapúrban tartózkodó másik magyar NOB-tag, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára. "A nyári sportok összefogása példaértékű volt, hiszen mindenki érzi, az olimpiai program ebben a formájában sikeres, eladható, érdeklődésre tart számot, függetlenül attól, melyik kontinensen rendezik a játékokat. A szavazás súlyával természetesen mindenki tisztában volt, még olyan jelentős szövetségek is igyekeztek lobbizni magukért, mint a kézilabda, mert itt valóban óriási volt a tét. Bennünket talán az öttusa elvesztése érintett volna a legérzékenyebben - ám a sportág vezérkara jól dolgozott, az, hogy maguk mögött tudhatták az ifjabbik Juan Antonio Samaranchot, rendkívül sokat számított, hiszen ő édesapja tekintélyét is latba vetve tevékenykedhetett a sportág érdekében. Úgy gondolom, a baseball és a softball kicsit idegen test volt a programban, egyik sem elterjedt sport, egy igen kis kultúrkör játéka. Véleményem szerint már az elhibázott lépés volt, hogy a nyolcvanas években zöld utat kapott. Nem véletlen, hogy nem tudott megragadni igazán."

(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.