Vegyszergyűjtés októberben

Huszonötmillió forintos kerettel októberben akciót indít a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium az országban fellelhető úgynevezett történelmi növényvédőszer-hulladékok begyűjtésére.

Magyarországon az elmúlt 50 évben mintegy 2,4 millió tonna növényvédő szert használtak fel, amelynek csaknem ötöde (öszszesen 446 881 tonna) perzisztens, azaz nehezen lebomló szerves szennyező hatóanyagot (angol rövidítéssel POP) tartalmazó készítmény volt. A forgalomból már kivont, betiltott hatóanyagot tartalmazó készítményeket döntően 1950-1975 között használták. Az országban azonban mind a mai napig találhatóak lejárt szavatosságú, forgalomból kivont, vagy már nem is azonosítható növényvédőszer-készítmények. A veszélyes hulladéknak minősülő anyagok pontos mennyisége, holléte és összetétele nem mindig ismert, esetenként váratlanul, egy-egy rendkívüli eseményhez kapcsolódóan "bukkannak fel" - indokolta az akció fontosságát Hornyák Margit, a KvVM hulladékgazdálkodási és technológiai főosztályának vezetője.

Az elmúlt években több civil és hatósági kezdeményezés indult a növényvédőszer-hulladékok felderítésére. 2002-ben a győri Reflex Környezetvédelmi Egyesület, a közép-dunántúli régióhoz tartozó 3 megyében 86 tonna növényvédő szerrel szennyezett csomagolóanyagot és körülbelül 50 tonna lejárt szavatosságú növényvédő szert talált. 2003-ban a Növény- és Talajvédelmi Központi Szolgálat (NTKSZ) országos felmérést végzett. Az összesített adatok szerint ekkor több mint 300 tonna növényvédőszer-hulladék és csaknem 600 tonna növényvédő szeres csomagolóeszköz-hulladék volt hazánkban.

A 300 tonnányi "történelmi" növényvédőszer-hulladék sorsát rendezni kell - ennek ára nyolcvanmillió forint, ennyi pénze viszont most nincs a minisztériumnak. A rendelkezésre álló 25 millióból mintegy 60-70 tonna nem azonosítható készítmény begyűjtését és ártalmatlanítását remélik.

A környezetvédelmi felügyelőség az akció időtartamára teljes szankciómentességet hirdet, azaz a leadott növényvédőszer-hulladék alapján nem indít eljárást abban az esetben sem, ha a hulladék tulajdonosa nem gondoskodott megfelelően a hulladékról. Erre az időszakra átmenetileg lehetőséget kapnak a növényvédőszer-hulladékok tulajdonosai, hogy ingyen és jogi következmények nélkül rendezzék végre e hulladékokat. A program lezárása után azonban rendkívüli hatósági ellenőrzéseket tartanak, és ahol jogszabályellenesen tárolt növényvédőszer-hulladékot találnak, a lehető legnagyobb szigorral járnak el. Az akciót a következő években folytatják.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.