A kecskeméti politikai laboratórium

A napokban jelentették be, hogy Szécsi Gábor, Kecskemét korábban fideszes polgármestere független jelöltként, de baloldali és liberális támogatással indul a 2006-os országgyűlési választáson. A döntés okairól kérdeztük őt.

- A nagy vitát kiváltott Malom bevásárlóközpont ügyében került végleg szembe a pártjával. A Fidesz helyben megvonta a támogatását, ezért kilépett a pártból. A Malom Center ügye lesz a fő kampánytéma a választáson?

- A viták még nem ültek el, de a központ csaknem kész. A kecskemétiek látják, mit jelent ez a hatmilliárd forint értékű beruházás a kereskedelmi kínálat és a munkahelyteremtés szempontjából, továbbá a városnak adóbevételben. Az ellenzők kényszeredetten, inkább egy látens politikai sugallatnak engedve küzdenek ellene. Kampánytémaként nem hozna sokat a vita folytatása.

- Az azért nem mindennap fordul elő a magyar politikai életben, hogy egy politikus az egyik oldalról átmenjen az árkon a másik politikai oldalra. Hogyan ítélik majd meg a választók?

- Amióta megjelentem a helyi politikában, világosan artikulált értékrend mentén politizáltam. A saját politikai szabadságomat erkölcsi autonómiára építettem fel. Hogy Kantra utaljak: az erkölcsi autonómia lehet közösségteremtő tényező is. Ezt a Fideszben pontosan tudták, amikor először fölkértek polgármesterjelöltnek. Később azonban ez gondokat okozott, mert a morális autonómia nehezen egyeztethető össze egy párt működési rendjével. Az erkölcs és a politika hol nyilvánvaló, hol rejtett fogalmi konfrontációjának a pártpolitikai gyakorlat egyébként is mindig kiváló terepet kínált. Politikusként, városvezetőként sosem kaptam meg a lehetőséget, hogy a párt vezetőivel erről a problémáról tárgyaljak, a helyi Fidesz-képviselők szinte falat építettek a város és az országos pártvezetőség közé. Én a jövőben sem kívánok pártpolitikai viták aktív szereplőjévé válni. Meggyőződésem, hogy tudják ezt a választópolgárok is. Célkitűzéseim ma is változatlanok: Kecskemétnek gazdaságilag innovatív iparát megújító, a helyi társadalom harmóniaigényét kielégítő, fenntartható településként kell a jövőben is fejlődnie.

- Polgármesteri népszerűségét viszi be a parlamenti választásba. Nem tart attól, hogy kockára teszi városvezetői jövőjét?

- Még 2005 elején is komolyan foglalkoztam azzal, hogy lezárom a politikai pályámat az önkormányzati ciklus végén. Nem én kerestem fel az MSZP és az SZDSZ helyi szervezeteit, ők kerestek meg engem. A támogatást megtisztelőnek tartom, még akkor is, ha Kecskemétet jobboldali városnak tartják, ahol MSZP-s támogatással jelölt még sohasem nyert egyéni körzetben. Ugyanakkor mindkét oldal stabil támogatóinál nagyobb a bizonytalanok tábora. Számítanak a párt-szimpátiák, de szerepe van a személyiségnek is. Vannak olyan ügyek az országos politikában is, amelyek nemcsak egy párthoz köthetőek, sőt nem is kizárólag az azonos oldalon állókhoz. A nagy kérdés az, hogy a mai kettéosztott politikai mezőben mennyi szavazót vonzhat az, aki ezeket így próbálja képviselni. Úgy ítélem meg, hogy sokat számítanak a pártpolitikai programok, az érzelmi kötődés, de ha helyben hiteles egy politikus, és jól kommunikál, akkor a személyes mozgástere is megmarad. Ami a polgármesterséget illeti: 2002-ben számos példa volt arra, hogy népszerű polgármester elbukott képviselőjelöltként, de megtartotta városvezetői pozícióját.

- Milyen visszhangot keltett a helyi MSZP-ben, hogy nem saját jelöltet indítanak, hanem önt támogatják? Fognak-e majd teljes szívvel a keze alá dolgozni a kampány aprómunkájában?

- Meggyőződésem, hogy jól együtt fogunk működni a következő hónapokban és években. A legfontosabb feladat, hogy ennek a kooperációnak minél nagyobb legyen a társadalmi, politikai holdudvara. Ennek jegyében világos programokkal kell megszólítani a helyi kis- és középvállalkozókat, értelmiségieket, a közélet iránt érdeklődő valamennyi polgárt. Nagyon széles az a politikától eltávolodó, bizonytalan emberekből álló réteg, amelyet a pártok egy új kommunikációs stratégia segítségével képesek lennének mozgósítani. Úgy fogom fel, hogy amibe belekezdtünk, egy olyan politikai "laboratóriumi" kísérlet, amelynek tétje: kialakítható-e a legfontosabb kérdésekben egy, a politikai elit munkáját közvetlenül meghatározó társadalmi dialógus.

Szécsi Gábor
Szécsi Gábor
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.