"Zöld" oldószerek kerestetnek

Egyetlen gyógyszertabletta előállítása során huszonötezerszer akkora térfogatú oldószer hulladék is keletkezhet - írta a New Scientist. Ez a helyzet egyáltalán nem megnyugtató, ezért környezetvédelmi és gazdaságossági szempontok egyaránt indokolják új technológiák kidolgozását, ezekhez pedig mindenekelőtt újfajta oldószerek kellenek.

A víz nem old mindent, ezért más oldószereket is használni kényszerülünk, ezek általában szerves oldószerek. Erősen párolognak, így károsít(hat)ják az embert és környezetét. Hatalmas mennyiségekről van szó, hiszen az oldószerek egyaránt fontos szerepet játszanak például egy rúzs, egy orvosság vagy egy háztartási tisztítószer gyártásánál, a festékiparban, műanyagok gyártásánál.

Olcsó, tiszta, "zöld" oldószereket kellene ezért találni a jelenlegiek helyett. Az oldószerek következő generációja, az úgynevezett ionos folyadékok kielégíthetik ezeket a kívánalmakat. Az ionos folyadékok régóta ismertek, hiszen ennek minősül a felolvasztott só (nátrium-klorid) is. A folyékony sóban két kisméretű ion van (nátrium és klór), míg az ígéretes oldószerekben egy kicsi és egy nagy ion, vagy pedig két nagy ion. A nagy ion mindig egy nagyméretű szerves molekula. Ezek az oldatok szobahőmérsékleten folyadékok. A szóba jöhető választék fantasztikus. Elvileg akár billióféle ionos oldószer is készíthető a szerves molekulák ismert gazdag választékából. Tulajdonságaik változatosak lehetnek, például mézhez vagy vízhez hasonló viszkozitású egyaránt készíthető.

Az ionos folyadékokban feloldódnak a reagensek, így az oldószer elősegíti, hogy a molekulák közel kerülhessenek egymáshoz, végbemenjen a kívánt kémiai reakció. A nagy molekulát tartalmazó ionos folyadékoknak kicsi a gőznyomása, nem párolognak el, ezért nem szennyezik a levegőt, nem alakulhat ki mérgező, éghető vagy robbanó keverék a levegőben. Mivel nem párolognak el, könnyű őket újrahasznosítani, ehhez mindössze egyszerű melegítéssel el kell távolítani belőlük az előző alkalmazás maradékanyagait.

Az újrahasznosíthatóság és a párolgás elmaradása okán akár rögtön "zöldnek", környezetbarátnak minősíthetnénk ezeket az oldószereket. A Melbourne-ben a Monash Egyetemen tapasztalt meglepő jelenség azonban óvatosságra int, egyenként kell megítélni az új szereket. Az egyik közönséges ionos folyadék ugyanis egyszerűen feloldotta azt az üveget, amelyben tárolták. Az ionos folyadékok nem természetüknél fogva környezetbarátok, azzá kell tenni őket, figyelmeztet Ken Seddon, a belfasti egyetem ionosfolyadék-laboratóriumának vezetője.

Nem párolgó, újrahasznosítható folyadékok kellenek
Nem párolgó, újrahasznosítható folyadékok kellenek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.