Jogellenes SoKo-házkutatások
Bár a határozatot jegyző egyik bíró, dr. Philipp Grescher szerint a Tóth Kft. németországi telephelyén, a cégvezető lakásában és autójában a Fuldai Járásbíróság parancsa alapján megtartott házkutatást jogellenessé nyilvánító tartományi bírósági határozat nem jelent fordulatot a Németországban eljárás alá vont magyar cégek és vezetőik ügyében, a döntés mégis kínosan érintheti a feketemunka-ellenes egységet, a német SoKo-akciócsoportot. Most először mondta ki ugyanis német bíróság, hogy az embercsempészettel, feketemunkások közvetítésével, adó- és társadalombiztosítási csalással megvádolt magyar cégekkel szemben nem minden esetben jártak el a helyi törvényekben (is) megkövetelt alapossággal a hatóságok.
A Fuldai Tartományi Bíróság június 20-án kelt határozata szerint a Tóth Kft. németországi telephelyén, Tóth Boldizsár cégtulajdonos - a Németországban eljárás alá vont magyar cégek szószólója - ottani lakásán és gépkocsijában megtartott házkutatást elrendelő parancs csak általános tényközléseket tartalmazott. A határozatból nem derült ki egyebek között az sem, hogy az ügy pontosan mely cégeket és hány munkavállalót érint, és milyen foglalkozásúakat. A tényfelsorolás annyira általános - szögezi le a határozat -, hogy az nem jogosít fel házkutatás végrehajtására, vagy "lényeges beavatkozásra a személyiségi jogokba".
Grescher bíró a Népszabadság berlini tudósítójának azt mondta: a határozat formai okokra hivatkozva minősítette jogellenesnek a házkutatást elrendelő határozatot, mert nem elég alapos a tényállás és a gyanúsítást alátámasztó bizonyítékok ismertetése. Ebből azonban még nem szabad messzemenő következtetéseket levonni az ügyben folyó nyomozás végkimenetelét illetően.
A Tóth Kft. német és magyar ügyvédeinek azonban erről más a véleményük. A házkutatások során lefoglalt iratokat és bizonyítékokat szerintük az ügyészség ezután már akkor sem használhatja fel a bíróság előtt - ha az ügy egyáltalán valaha is bíróság elé kerül -, ha azok a Tóth Kft.-nek és tulajdonosának az igazát támasztanák alá. A törvénysértően (jogellenesen) beszerzett bizonyítékok ugyanis a bíróság előtt nem használhatók fel. Ennek fényében pedig kérdéses, hogy miként folytatja és fejezi be a nyomozást a SoKo-akciócsoport.
A magyar cégek képviseletét ellátó ügyvédek tájékoztatása szerint a Tóth Kft. esetében kiadott házkutatási parancshoz hasonlóan még 15 cégnél tartottak lényegében ugyanolyan, általános tényállítások alapján kiállított parancs alapján házkutatást.
Grescher bíró nem kívánt találgatásokba bocsátkozni arról, hogy a Fuldai Tartományi Bíróság határozatának fényében vajon a német jogsegély alapján, de Magyarországon tartott házkutatások törvényesek voltak-e. Úgy tudja, jegyezte meg -, hogy a jogsegélykérelemben alaposabban indokolták a hatóságok a kéréseiket.