Virágeső a rendőrökre
Tőlem jobbra George Monbiot, a The Guardian publicistája, aki a mai számban éppen azt írja, hogy azok a cégek profitálnak a klímaváltozásból is, amelyek okozták...
Monbiot az alternatív globalizációs mozgalmak egyik legismertebb figurája. Az ő szavára sokan figyelnek, minden konferenciára meghívják. S ő azt mondta Edinburghben, hogy a mozgalmak nem elégedhetnek meg azzal, ha a G8 elengedi a legszegényebb országok adósságát - ismerjék el a saját felelősségüket is annak kialakulásában.
A világot behálózó civil mozgalomnak nagyon sokféle az arca. A kocsmában béke van, laptopok mindenütt, előadásokról, vitákról, demonstrációkról jönnek emberek, majd mennek tovább. Ám van egy másik arca is.
Hétfő este, amikor a tüntetők összecsaptak a rendőrökkel a városközpontban, megfogtam egy kővel dobálózó alak karját. Remegett a dühtől. Szerencsére többen is azonnal körülvették, kiszedtük a követ a kezéből. - Ezek barmok - kiáltotta a rendőrök felé, aztán eltűnt.
Nem sokkal később egy rohamosztag csapott le a helyre, ahol álltunk. Gyerekes anyák is voltak ott, bohóccsoportok, zenekarok, bámészkodók. Egyszerre mindenki virágokkal és földdel dobálta meg a rendőröket, akik annyira meglepődtek, hogy megfutamodtak.
Nem volt már értelme akkor az egésznek, ott is hagytam, mert bosszantott az órákig tartó erőpróba a rendőrök és a tüntetők között. De egy eredménye mégis volt, és ezt sajnos csak így tudja elérni a civil világ: az újságok címlapján megjelent végre a Live 8 mellett a mozgalom is. Nem a mozgalom hibája, hogy ez csupán így működik.