Vörös csillag - luxemburgi döntésre várva

Továbbra is minden olyan eseményen kitűzi a vörös csillagot, ahol a viselését helyénvalónak tartja - ígéri Vajnai Attila, aki ellen tiltott önkényuralmi jelkép viselése miatt újabb büntetőeljárás folyik.

Ötödször indul eljárás önkényuralmi jelkép viselése miatt Vajnai Attilával, a Munkáspárt bíróság előtt vitatott státusú alelnökével szemben. Kérdésünkre Vajnai - aki szombaton, a Kádár János halálának évfordulóján szervezett megemlékezésen ismét vörös csillagot tűzött ki - elmondta: ezúttal a rendőrök minden korábbinál erőszakosabban intézkedtek. Kicsavarták a kezéből a koszorút, egy autóba tuszkolták - lábát jól irányzott rúgással "segítették be" a kocsiba -, megbilincselték, és csaknem öt órán át bilincsben és vezetőszíjon tartották a VIII. kerületi kapitányságon. Az intézkedés ellen panaszt tett, a vallomástételt pedig ügyvédje távolléte miatt megtagadta. A BRFK-n érdeklődésünkre annyit mondtak: a rendőri intézkedés ellen minden állampolgárnak joga van panaszt benyújtani.

Vajnai leszögezte, hogy nem adja fel, mert a munkás- és antifasiszta mozgalmak jelképét Európa egyetlen más országában sem tiltották be, s a viselését nem minősítették bűncselekménynek. Ezért továbbra is minden olyan eseményen kitűzi a csillagot, ahol annak viselését helyénvalónak tartja.

A politikussal szemben először 2003 februárjában intézkedtek a rendőrök, amikor egy rendezvényen vörös csillaggal jelent meg, majd tavaly április negyedikén hasonló módon szolgáltatott okot a hatóságnak a fellépésre. A Nap-kelte műsorában viselt tiltott önkényuralmi jelkép miatt egy néző jelentette fel a pártpolitikust, míg az egyik kommunista pártnak a Munkáspárt honlapjára kihelyezett logója egy ügyésznek szúrt szemet. Vajnai úgy tudja, hogy a rendőrség a négy korábbi ügy mindegyikét vádemelési javaslattal zárta le.

Az első esetben első fokon el is marasztalták. A másodfokon eljáró Fővárosi Bíróság azonban úgy vélte, hogy az önkényuralmi jelképek használatát tiltó magyar szabályozás ellentétes az uniós joggal, ezért egy éve az Európai Közösségek Bíróságának állásfoglalását kérte. A luxemburgi fórumon még nem született döntés, ezért a hazai bírósági eljárás is szünetel. Vajnai egyébként fontolóra veszi, hogy az európai bíróságot tájékoztatja az újabb fejleményekről, mert az általa rendkívül erőszakosnak minősített rendőri fellépés újabb adalékkal szolgálhat.

Vajnai a vörös csillag legalizálásáért folytatott harcában nem áll egyedül, hiszen tavaly tavaszszal az ATTAC Magyarország Egyesület petíciót bocsátott ki, és akkor még "az Európai Unió jövendő tagjaiként" követelték "az ötágú vörös csillagot betiltó törvény eltörlését, az ötágú vörös csillag viselésének engedélyezését". Egyebek mellett arra hivatkoztak, hogy az EU parlamentjében olyan pártok is képviselettel rendelkeznek, amelyek jelképei között megtalálható a vörös csillag. A felhíváshoz számos értelmiségi - akkor még sportminiszterként Gyurcsány Ferenc is - csatlakozott, de az önkényuralmi jelképek tilalmával kapcsolatos szabályozás azóta is változatlan. A jogalkotó vélhetően a luxemburgi bíróság döntésére vár.

"Aki horogkeresztet, SS-jelvényt, nyilaskeresztet, sarló-kalapácsot, ötágú vörös csillagot vagy ezeket ábrázoló jelképet a) terjeszt; b) nagy nyilvánosság előtt használ; c) közszemlére tesz; ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétséget követ el, és pénzbüntetéssel büntetendő" - szól a Btk. 1993 óta hatályos szövege. Az Alkotmánybíróság ezt a szabályozást nem találta alkotmánysértőnek.

A Green Day énekese vörös csillaggal Budapesten. Nem vitték el
A Green Day énekese vörös csillaggal Budapesten. Nem vitték el
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.