Bush üzletet csinálna Kiotóból

A G8 szerdai csúcsértekezlete előtt az utolsó pillanatig feszült tárgyalások folynak a lehetséges kompromisszumról.

Az Egyesült Államok egy kérdésben jelentős lépést tett a nemzetközi közösség felé: George W. Bush először jelentette ki, hogy az éghajlatváltozás - a globális felmelegedés - jelentős, hosszú távú ügy, amellyel foglalkozni kell, és amely "bizonyos mértékig" az emberi beavatkozás eredménye. Az amerikai elnök ezt a gazdaságilag legfejlettebb államokat és Oroszországot tömörítő G8 szerdán, a skóciai Gleneaglesben esedékes csúcsértekezlete előtt nyilatkozta a brit ITV televíziónak. Az engedményért cserébe az egészen szerda hajnalig tartó előkészítő megbeszéléseken kompromisszum látszik kialakulni, és az USA elkerüli az elszigetelődést.

A Fehér Ház a 2000-es elnökválasztás óta azon az állásponton volt, hogy nincs elegendő tudományos adat az éghajlatváltozásra és arra, hogy a globális melegedés az emberi tevékenységre visszavezethető. Az USA a világ legnagyobb károsanyag-kibocsátója, amiért jelentős mértékben a gépkocsipark a felelős: a 138 millió személyautó, illetve 92 millió kisteherautó évente 300 millió tonna szén-dioxidot enged a levegőbe. Az átlagos amerikai háztartásban több autó van (1,9), mint jogosítvánnyal rendelkező családtag (1,75).

Bush azt mondta, nem azért utazik a csúcstalálkozóra, hogy támogatást nyújtson a házigazda Tony Blairnek, hanem azért, hogy az országa érdekében álló kérdésekről beszéljen. Az amerikai elnök úgy fogalmazott, hogy nem a "valamit valamiért" elve alapján szemléli a kétoldalú kapcsolatokat. A szöveg ismeretében a brit miniszterelnök hivatala szó szerint ugyanezt a fordulatot tartalmazó közleményt hozott nyilvánosságra.

Bush kizárta, hogy az Egyesült Államok csatlakozzon a felmelegedésért okolt szén-dioxid kibocsátását korlátozó kiotói egyezményhez, mert az szerinte ötmillió amerikai munkahely elvesztését jelentené, és tönkretenné a gazdaságot. Ehelyett a szén-dioxid föld alatti tárolókba szivattyúzását, a hidrogénüzemű gépjárművek fejlesztését, általában a technológiaigényes megoldásokat szorgalmazta. E mögött gazdasági érdek húzódik meg: az USA nem akar terheket vállalni a klímaváltozás enyhítéséért, ellenben szívesen csinálna üzletet a globális problémából. Az Egyesült Államok már húszmilliárd dollárt fektetett kutatásokba, és világviszonylatban is élen jár ezeken a területeken.

Az elnök odahaza sem folytat más politikát, mint amit a nemzetközi porondon képvisel. Az elmúlt években enyhítették a vállalkozásokra vonatkozó környezetvédelmi előírásokat és a fakitermelés szabályait, s megnyitották az olajbányászat előtt a védett alaszkai területeket.

Anarchista tüntetők csaptak össze tegnap rendőrökkel Skócia fővárosában, Edinburgh-ben, két nappal a G8-ak csúcsértekezlete előtt. Több embert őrizetbe vettek. A korábbi G8-as találkozók incidenseiből tanulva, a szervezők semmit nem bíznak a véletlenre: tízezernél több rendőr, egy amerikai repülőgéphordozó, a brit királyi légierő és kétezer amerikai tengerészgyalogos ügyel szerdától péntekig Gleneagles skóciai kisváros parkszállójának biztonságára. (MTI)

Bush a nyugat-virginiai Morgantownban, a függetlenség napján
Bush a nyugat-virginiai Morgantownban, a függetlenség napján
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.