Erősödik a dollár, drágulhat a benzin
Az amerikai piacok a függetlenség napi ünnepségek miatt zárva tartottak tegnap, de ez nem akadályozta meg a dollárt abban, hogy folytassa erősödését a politikailag is meggyengült euró ellenében. A közös európai pénznek nem használt az sem, hogy az Európai Központi Bank igazgató tanácsának egyik tagja, Christian Noyer arról beszélt: "szuverén államként" bármelyik tagország otthagyhatja az euróövezetet. Ez azonban az éremnek csak az egyik oldala. A másikon ott az amerikai gazdaság, s az elemzők a héten újabb kedvező adatokat várnak, ezúttal a foglalkoztatásnak, valamint az ipari megrendelések számának a növekedéséről. Ez pedig további kamatemeléseket hozhat magával. - Alighanem kellemes meglepetések várnak ránk - mondja Ian Stannard, a BNP Paribas londoni irodájának valutaszakértője. E piaci lendület nyomán tegnap egy euró már csupán 1,1898 dollárt ért, s ez egyben azt jelenti, hogy az amerikai valuta az idén 14 százalékot vett el az euró erejéből.
A magyar valuta hétfőn őrizte pozícióját az euróval szemben, 247 forint körüli árfolyamon, de a dollárral szemben tavaly szeptemberi szintjére gyengült, amikor 207 forinton jegyezték. S minthogy az olaj ára tartja magát a hatvandolláros csúcs közelében, rövidtávon az üzemanyagok árának emelkedése várható. Igaz, a múlt héten a Mol már jelezte, hogy a nyáron 275 forintig is felkúszhat a 95-ös benzin literje.
A nemzetközi elemzők megosztottak, mind az olaj, mind a dollár kilátásait illetően. Akadnak, akik az olaj árát piaci spekulációval is magyarázzák, amely rögvest alábbhagy, amint kiderül, hogy kínálati bőség van. Ami a dollárt illeti, hasonló a helyzet.
Csaknem ezermilliárd dollár többletkiadást okozott eddig a meredek olajár-emelkedés a fogyasztó országoknak, de a korábbi olajdrágulásoktól eltérően most nem várható recesszió - áll a Barclays Capital jelentésében. Az elemzés szerint történelmi összevetésben az ilyen mértékű olajdrágulás mindig recessziót okozott, de az is igaz, hogy a jelenlegi helyzettől eltérően a jegybanki kamatok is minden esetben emelkedtek, általában szintén meredeken. Most a jegybankok a növekedés fenntartására összpontosítanak.