Ősztől csökkentik a kiadásokat
A miniszterelnök az MTI tudósítása szerint ezúttal nem a száz lépésről beszélt, hanem arról, hogy a kormány gazdaságpolitikai teljesítménye felveszi a versenyt a korábbi négy év kormányzásával. Ezt számos adattal támasztotta alá, például az átlagos nettó jövedelmek és a nyugdíjak emelkedésével, a megépített autópálya-kilométerek számával. Gyurcsány szerint "itt valakik tönkre akarják tenni a nemzet önbizalmát, lerombolni a hitét, elvenni az örömét közös sikereinknek". Szerinte azonban a hatalom nem ér annyit, hogy tönkretegye milliók kedvét, és apátiába süllyesszen egy országot. "Engedtük, hogy a bolondját járassák velünk itt évekig. Engedtük, mert nem szóltunk viszsza, hogy ez nem úgy van, barátaim" - mondta a kormányfő, hozzátéve: "az isteni Orbánt viszsza kell hozni a földre". (Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője szerint az a baj, hogy sem az emberek, sem a családok, sem a kis- és középvállalkozások, sem a munkavállalók, sem a külföldi hitelminősítő intézetek nem úgy látják, hogy a magyar gazdaság dübörög, a kormány teljesítménye pedig kiváló.)
Az SZDSZ OT elnökének, Bőhm Andrásnak a szavaiból utóbb az derült ki, hogy Gyurcsány elkötelezett az adócsökkentés fedezetéhez szükséges állami kiadáscsökkentés mellett is. A kormányfő jelezte: ez már az ősztől várható. A miniszterelnök által felvázoltak szerint lesznek kormányzatot, főhatóságokat érintő átalakítások, valamint egyéb kiadásokat is korlátoznak, amihez vállalni kell, hogy a változások egyes csoportok, személyek érdeksérelmével járhatnak.
Az önkormányzatok finanszírozásában lényegében nem lesz változás 2006-ban, azok ugyanazokon a bázisokon nyugodnak majd, mint az idén - nyilatkozta Veres János . Az iparűzési adó rendszerét folyamatosan és fokozatosan alakítják át, éppen az önkormányzatok pénzügyi stabilitása érdekében, a felvett hitelek jelentős részének garanciája ugyanis a legtöbb helyen a helyi iparűzési adó.