Veszik a Kóka-tanulmányt az MSZP-ben

Kóka János gazdasági miniszternek a csütörtöki Népszabadságban megjelent tanulmánya szerint a szolidaritás eszméjénél ma fontosabb a versenyképesség erősítése. A szövegben közvetetten megszólított szocialisták közül lapunknak Lendvai Ildikó azt mondta, nem kell szembeállítani a két értéket, de a segélyrendszerű szolidaritás valóban nem működtethető tovább.

Ha egy ország a versenyképesség elé helyezi a szolidaritást, az esélykiegyenlítődést, a társadalmi kohéziót, akkor néhány éven belül furcsa dolgokat tapasztalhat: a pénz, az áru, a kvalifikált munkaerő, a szolgáltatás, a tudás mind-mind kezd elszivárogni onnan. A szolidaritás eszméje vesztésre áll, de a versenyképesség növekedése bőségesen kárpótolhat minket - írta Kóka János gazdasági miniszter. (Politika 2.0, Népszabadság, 2005., június 30.)

A sikeres vállalkozóból a Gyurcsány-kormány alatt gazdasági miniszterré lett Kóka János őszintén, hittel ír arról, hogy a magyarok szokásos türelmetlensége mennyire előrevivő, hiszen "alig több mint tíz év alatt felépítettünk egy új vállalkozói kultúrát. Emberek a saját lábukra álltak, és elkezdték egyedül, családjukkal vagy társaikkal a cégépítést. Tisztelem ezt a vállalkozói kört, mert képesek eltartani magukat, családjukat. Mert önállóak, szabadok, nem függnek senkitől." A miniszter szerint a sikeres országok szinte mindegyikében vesztésre áll a fölvilágosult bürokrácia. "A szolidaritás elve pedig rosszul áll a versenyképességgel szemben."

"Ha valaki követte az elmúlt hónapok magyar politikáját, láthatta, hogy a kezdőlépésig eljutottunk. A kormány érzi, hogy a közigazgatás és a jóléti rendszer szinte minden elemét meg kell újítania. Kóka János szerint jön az adócsökkentés, az állam újraelosztó szerepének fokozatos visszaszorítása, a dereguláció és a szabad kereskedelem terjedése. "De még ez sem elég. A sikerhez kell az is, hogy két-három éven belül Magyarország legyen a régió egyik legkevésbé bürokratizált állama" - áll a cikkben.

Az írás komoly visszhangot váltott ki a nagyobbik kormánypártban, akadnak olyan szocialista vélemények, amelyek szerint nyílt hadüzenetnek is tekinthető az esélyegyenlőség elvének ilyen mértékű háttérbe szorítása, a "ha a lovak jóllaknak, akkor a verebeknek is jut" gondolat hangsúlyozása.

Lendvai Ildikó parlamenti frakcióvezető árnyaltabban fogalmaz. "Egy dologban bizonyosan egyetértek Kóka Jánossal, jelesül abban, hogy a szokásos elégedetlenségünk nem valamiféle magyar átok, hanem tettvágyra is sarkallhat. Gondoljunk csak arra, hogy hány kistelepülésen tanultak meg sikeres pályázatokat készíteni az elmúlt években" - mondja. - "Súlyos hiba azonban a versenyképességet a szolidaritással szembeállítani" - teszi hozzá Lendvai Ildikó, aki úgy véli, hogy a magyar gazdaság és társadalom két lábon áll: éppen a versenyképességen és a szolidaritáson. "Ha valamelyik láb rövidebb, akkor sántítani fogunk." A frakcióvezető szerint nem a szolidaritás elvének elvetésére, sokkal inkább annak újraértelmezésére van szükség: a korábbi "segélyrendszerű szolidaritást" fel kell váltani azzal a szemlélettel, hogy "tegyünk mindenkit versenyképessé". Ellenkező esetben - ahogy Lendvai Ildikó fogalmazott - csak kevesek versenyéig jutunk el.

Más, nevük elhallgatását kérő vezető szocialista politikusok egyfajta provokációként fogják föl Kóka János írását. Egyikük úgy fogalmazott: "A versenyképességhez magasan kvalifikált munkaerő kell, kellő számú magasan kvalifikált munkaerőt pedig nem lehet »kitermelni« az esélyegyenlőség elvének érvényesítése nélkül. Aki ezt nem érti meg, az nincs tisztában a gazdaságpolitikai alapfogalmakkal."

Megint mások úgy látják, a miniszter cikke valóban provokáció, de jó értelemben az: mondanivalója nem ideológiai, hanem egyfajta "vállalkozói szemléletből adódó hevületből" adódik, amelyet kissé nyers stílusban öntött formába.

Rogán kampánymunkatársa szervezte a provokációt?

Bár a Fidesz tagadta, fotókkal és egy kereskedelmi televízió tudósításával bizonyítható, hogy az ellenzéki párt szerveztette azt a provokációt, amely a Kóka János által meghirdetett, gazdaságról szóló vitát meghiúsította - jelentette ki Török Zsolt szocialista országgyűlési képviselő. Közölte: Rogán Antal kampányirodájának egyik munkatársa, Király Nóra irányította a rendbontókat. Ő több - a Fidesz és a Fidelitas honlapján található - fotón Fidesz-vezetők társaságában szerepel. Az egyik kereskedelmi televízió tudósításában is ő látható, amint irányítja a rendbontókat.

Mint emlékezetes, Kóka János a múlt hét péntekre vitára invitálta a Fidesz valamelyik képviselőjét, de a rendezvény helyszínén a vitapartner helyett ötven-hatvan polgári köröst talált, aki megpróbálták belefojtani a szót.

Király Nóra az MTI-vel azt közölte, hogy ő magánemberként vett részt az egyébként nyilvános eseményen, így az elhangzott kijelentések nem fedik a valóságot. Hozzátette: nem érti a személyét ért vádakat, hiszen tudomása szerint Magyarországon véleménynyilvánítási szabadság van, és szabadidejében mindenki oda megy, ahova akar, függetlenül a politikai hovatartozásától.

Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese pedig azt tartotta érdekesnek, hogy Török Zsolt szocialista politikus ennyire jól informált a Fidesz belső ügyeiről. (Hírösszefoglalónk)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.