Hatósági állásfoglalást kérnek a jászladányi iskolaügyben
A Jászladányi Roma Polgárjogi Szervezettel (JRPSZ) közösen "hivatalos levélben azt fogjuk kérni a hatfős testülettől, hogy foglaljon állást (...) az EBH jászladányi iskolaüggyel kapcsolatos szakmai-jogi tevékenységét megítélendő" - mondta Horváth Aladár budapesti sajtótájékoztatóján.
Hozzátette: amennyiben az állásfoglalás alátámasztja álláspontjukat, "miszerint helytelenül, jogszerűtlenül járt el az EBH ebben a kérdéskörben, akkor tegyenek javaslatot az EBH vezetőjének leváltására (...) és új vezető kijelölésére".
Az RPA vezetője elmondta, a testület állásfoglalásának és az ügyben folyó bírósági ítéletének megszületése után az Európai Parlament illetékes bizottságának tényfeltáró vizsgálatát kérik, "a jászladányi apartheid politika felszámolása érdekében".
A két polgárjogi szervezet panasszal fordult a EBH-hoz a jászladányi Antal Mihály Alapítványi Általános Iskola működése miatt. A hatóság azonban megszüntette 105 nap után megszüntette vizsgálatát, arra hivatkozva, hogy az ügyben jelenleg közigazgatási bírósági eljárás folyik - emlékeztetett Kállai László, a JRPSZ elnöke.
A szervezet elnöke rámutatott: a bírósági eljárásban az önkormányzati tulajdonú iskolaépület bérbeadását perli a közigazgatási hivatal, "nem pedig a szegregációt".
Kállai László azt is elmondta, korábban az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközpont (OKÉV) megállapította, hogy a településen kialakult helyzet sérti az egyenlő bánásmód és az esélyegyenlőség követelményét. Érthetetlennek nevezete, hogy az OKÉV-jelentés után az Oktatási Minisztérium nem tett lépést az ügy megoldása érdekében.
Az önkormányzati iskolában a tanulók 98 százaléka roma, míg az alapítványi iskolában a diákok csupán 5 százaléka cigány - mondta a JPRSZ elnöke hozzátéve: ezeknek az adatoknak már önmagukban elegendőnek kellett volna lenniük ahhoz, hogy az EBH vezetője elmarasztalja a település önkormányzatát.
(MTI)