Straw szerint a föderális Európa halott
Jack Straw külügyminiszter a BBC rádiónak pénteken azt mondta: el kell fogadni, hogy az Európa jövőjére kidolgozott "eredeti terv", amely a föderális Európa létrehozását célozta, halott. Ez volt az egyik üzenete az uniós alkotmányra a franciaországi és a hollandiai népszavazásokon kimondott nemnek is - tette hozzá.
A miniszter - megismételve a brit kormány gyakran hangoztatott álláspontját - azt mondta: egyetért a "szociális Európa" fenntartásával, de ha ennek eredménye 20 millió munkanélküli, akkor "irányt kell váltani".
Az EU jövőjéről főleg London, illetve a francia-német szövetség között folyó fő vitának ez a központi eleme. Párizs és Berlin rendre azzal vádolja a brit kormányt, hogy az angolszász mintájú szabadkereskedelmi övezetté redukálná az Európai Uniót, elhagyva a szociális elemeket. Ez gyakran elhangzott az uniós alkotmányt elvető francia csoportok kampányában is.
Straw pénteki nyilatkozatában azt mondta: a "mind szorosabb unió" gondolata abban az értelemben megkérdőjelezhetetlen, hogy kívánatos az egyes tagországok egyre szorosabb együttműködése. Azt azonban, hogy a "független nemzetállamokra épülő európai demokráciákról" a hangsúly áttolódjék "valamiféle európai föderális szuperállamra", aligha fogadnák el bármelyik tagországban is - tette hozzá a brit külügyminiszter.
José Manuel Barroso, a brüsszeli EU-bizottság elnöke - aki a biztosokkal együtt Londonba érkezett a brit EU-elnökség nyitányára - ugyancsak a BBC-nek adott, igen indulatos pénteki nyilatkozatában ugyanakkor azt mondta: meg kell mondani a tagországok vezetőinek, hogy "hagyjanak fel a nacionalista retorikával, mert az nem vezet sehova".
Barroso szerint most kompromisszumokra van szükség, mert nincs olyan megállapodás, amely mindenkinek száz százalékig megfelelne, "valamit mindenkinek engednie kell". A portugál bizottsági elnök "teljes képtelenségnek" nevezte, hogy egyes uniós vezetők "győztem, én voltam a legjobb és a legszebb Brüsszelben" felkiáltással állnak ki választóik elé. "Európában nem így kell intézni az ügyeket" - tette hozzá.
Barroso a pénteki The Guardiannek is interjút adott, amelyben kijelentette: a brit elnökség döntő pillanatban kezdődik, és jóllehet ez "szinte közhely, ezúttal azonban történetesen igaz".
A vezető baloldali brit lapnak adott nyilatkozatában a bizottsági elnök elismerte, hogy az európai eszme támogatottsága nem éri el a korábbi szintet.
(MTI)