Kétmilliárd nézőt várnak
A cím egyaránt rímel a kereken húsz évvel ezelőtt, hasonló célból rendezett legendás Live Aid koncertre és a július 6-án kezdődő kétnapos G8 csúcstalálkozóra a skóciai Gleneaglesben.
Sir vagy Szent Bob Geldof az elmúlt húsz évben többször is megismételte, hogy egy újabb Live Aid koncertet "csak a holttestén keresztül" lehet megvalósítani. Ebben az évben megváltozott a véleménye, miután a brit kormány, a G8, a világ legfejlettebb országai soros elnöke, zászlajára tűzte Afrika ügyét. Húsz évvel ezelőtt a Live Aid kifejezetten arról szólt, hogy az emberek nyissák ki a pénztárcájukat a fekete kontinens megsegítésére, most a politikusok meggyőzése az ambiciózus cél. Sir Bob a súlyosan elmaradt országok adósságának eltörlésétől, a kormányzati fejlesztési támogatások növelésétől, a fair trade-től, a méltányosság elvén alapuló szabad kereskedelemtől remél áttörést. Véget kíván vetni az elfogadhatatlan helyzetnek, hogy naponta ötvenezer afrikai veszti életét "ínség miatt, a bőség korában".
A látványos helyszíneken sorra kerülő koncertek sorozata Tokióban kezdődik, majd Philadelphiában és Torontóban ér véget. A G8 fővárosokon kívül Johannesburg és a varázslatos cornwalli botanikus kert, az Eden Project is a házigazdák közé tartozik. A londoni Hyde Parkba több mint kétszázezer nézőt várnak. Az ingyenjegyekre kétmillióan jelentkeztek SMS-üzenettel, és egy komputer találomra választotta ki a nyerteseket. Sokan megpróbáltak pénzt csinálni szerencséjükből, és az eBay amerikai világhálós aukción vagyonokért értékesítették jegyüket. A hatalmas parkban fellépő művészek rangját jelzi, hogy vagyonuk összesen kétmilliárd fontot tesz ki, tehát nem is kellene túl mélyen a zsebükbe nyúlniuk az afrikai rászorulók gondjainak enyhítésére.
Az áhított nyitószámon Sir Paul McCartney és a U2 osztozik, azaz a zenei egók összecsapása döntetlennel végződött. Bono, akinek politikai elkötelezettsége nem marad el Sir Bob Geldofé mögött, a Beatles iránti tisztelete jeléül az egész együttest abba a katonai uniformisra emlékeztető jelmezbe öltözteti, amelyet a gombafejűek az 1967-es Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band album címlapján viseltek. Nyolc órával később ugyancsak Sir Paul, a leggazdagabb brit muzsikus adja elő a műsor zárószámát, a The Long and Winding Roadot. A hosszú és kanyargós útra való utalással Sir Bob Geldof egymillió embert kíván arra biztatni, hogy kerekedjen fel Edinburghba és demonstrációjával adjon nyomatékot Afrika ügyének. A G8 konferencia színhelyéhez közeli skót fővárosban, a Murrayfield stadionban a tüntetés napján, július 6-án ugyancsak rendeznek koncertet.
A londonihoz képest ugyan kisebb sztárparádé várható a berlini Live 8-on, de a németek így sem járnak rosszul: az itteni koncert ugyanis ingyenes lesz. Jó idő esetén több százezren is összegyűlhetnek a Brandenburgi kaput a Győzelmi Angyal szobrával összekötő Június 17. sugárút környékén. A berlini koncert délután kettőtől este nyolcig tart majd, és a fellépések között rendszeresen kapcsolják Londont. (Berlini tudósítónktól)
A koncertek egyike a római Circus Maximusban lesz. Olaszországban nagyon komolyan veszik a koncertet: az elmúlt hetekben több menetet rendeztek a szegény országok megsegítése érdekében, és Rómán haladt keresztül a matatu is, az a mikrobusz, amely Make poverty history! (Tedd múlttá a szegénységet!) jelszóval Johannesburgból indult, átkelt egész Afrikán és Európán, és július 6-án érkezik meg a G8-ak skóciai értekezletére. (Római tudósítónktól)
A tv műsorán
A Magyar Televízió a BBC adását veszi át, s váltott csatornákon végig közvetíti a koncertet. A menetrend a következő:
mtv | 14.50-16.10 | |
mtv | 18.00-18.55 | |
m 2 | 19.01-19.57 | |
mtv | 20.15-22.55 | |
m 2 | 23.00-01.25 |
Az MTV Szabadság téri székháza előtt délután három órától óriás kivetítőn is nézhető a Live 8.
A brit sajtó szerint a Hyde Park-i szereplőgárdában vészesen alul vannak képviselve a fekete sztárok. A legnagyobb izgalmat a Pink Floyd újraegyesülése váltotta ki, de felfokozott várakozás kíséri Madonna, Robbie Williams, a Coldplay, Sir Elton John és a legfiatalabb résztvevő, a tizennyolc éves soulszenzáció, Joss Stone fellépését is. A XXI. század eddigi legnagyobb zenei eseménye soha vissza nem térő élményt ígér, ám a szkeptikus britek továbbra is aggódnak, vajon Afrika problémái megoldhatók-e egy csapásra, és a támogatások nem tűnnek-e el a korrupció útvesztőiben.